Velkolepý vládní projekt na výstavbu mayského vlaku v Mexiku se zrychluje

Jedná se o nejvýznamnější infrastrukturní projekt Mexika, který by vedl z města Palenque ve státě Chiapas až do města Cancún ve státě Quintana Roo. Vlak by celkově protínal pět států Mexika v celkové délce 1525 km.

Hlavním cílem tohoto projektu je socioekonomický růst regionů a místních domorodých komunit yucatánského poloostrova se zachováním udržitelného turismu. Týká se celkem pěti států Chiapas, Tabasco, Campeche, Yucatán a Quintana Roo.

Vlak by měl mít 15 stanic a maximální dosaženou rychlost 160 km/hod.

Vzhledem k původně stanovenému cíli, kterým je dokončit tento projekt v šestiletém prezidentském období prezidenta Obradora, se výstavba projektu i přes překážky pandemie musela urychlit. Aby bylo možné dokončit práce během tak krátké doby, bylo potřeba nastavit nové pracovní podmínky. Kvůli urychlení výstavby byla implementována strategie pro zdvojnásobení až ztrojnásobení pracovních směn.

Začátek roku 2021 se tak vyznačoval plánem na zvýšení výroby ve čtyřech pracovních sekcích od Palenque po Cancún, což rovněž umožní zvýšení přímých pracovních míst v závodech. Dle prohlášení Národního fondu na podporu cestovního ruchu v Mexiku (Fonatur), bude za účelem zintenzivnění prací použito více strojů a pro jejich provoz bude najat kvalifikovaný personál. Po zavedení těchto kroků se očekává dokončení projektu do konce roku 2024.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko. 
Zdroj: www.obras.expansion.mx
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí