Zdroj: CzechTrade

Velkoobchodní inflace ve Spojených státech v březnu prudce klesla

Velkoobchodní inflace ve Spojených státech amerických klesla v březnu na 2,7 %. Uvádí to Bureau of Labor Statistics (BLS) v Indexu cen výrobců (PPI).

Meziměsíční pokles o 0,5 % byl způsoben zejména klesajícími cenami zboží a nižšími cenami energií. Pokles zaznamenaly zejména ceny čerstvého ovoce a zeleniny a velkoobchodní služby. Některé zboží, jako například lehké motorové vozy, vejce nebo maso, zaznamenaly naopak mírný cenový nárůst.

Ilustrační fotografie

Chris Rupkey, hlavní ekonom společnosti FwdBonds, uvedl, že je pravděpodobné, že bude tento trend pokračovat i v nadcházejících měsících. Od června 2022, kdy PPI zaznamenal nárůst o 11,2 %, dochází k jeho postupnému snižování, zejména díky stabilizaci dodavatelských řetězců, které byly silně poznamenány pandemií covidu-19 v letech 2020 až 2021. PPI byl dále výrazně ovlivněn ruskou invazí na Ukrajinu v roce 2022, kdy došlo k výraznému zvýšení cen potravin a energií.

Trend se promítá i do cen spotřebního zboží, kde dochází k pomalejšímu poklesu. Březnový index spotřebitelských cen zveřejněný 12. 4 .2023 byl podle BLS 5 %, což je nejnižší roční míra od května 2021.

Zpracovala kancelář CzechTrade a CzechInvest USA, San Francisco.
Zdroj: CNN

• Oblasti podnikání: Obchod | Ostatní

Doporučujeme