Vietnam by se mohl stát globálním lídrem v pobřežní výrobě větrné energie

Nedávná analýza ukázala, že Vietnam má díky svému 3 000 km dlouhému pobřeží obrovský potenciál.

Současná kapacita výroby elektřiny ve Vietnamu je přibližně 54 GW. Vláda naznačila záměr tuto hodnotu více než zdvojnásobit – až na 130 GW. Pobřežní větrná energie se jeví jako lákavý a reálný způsob, jak tento krok provést. Předběžná analýza předložená Dánskou energetickou agenturou (DEA) ve spolupráci s Vietnamským úřadem pro obnovitelné zdroje energie zjistila, že pobřežní větrná energie by mohla při své plném využití sama generovat až 160 GW energie.

„Vietnam je požehnán velmi dlouhým pobřežím a ideální rychlostí větru. Potenciál pro pobřežní větrnou energii ve Vietnamu je proto obrovský. Tato technologie by mohla přispět k dekarbonizaci vietnamské dodávky elektřiny,“ uvedl Erik Kjær, hlavní poradce DEA. Situace poskytne vietnamské vládě a investorům důvod, aby pokročili v rozvoji technologií. „Vietnam se do tohoto odvětví pouští po Japonsku a Tchaj-wanu, ale do roku 2030 má potenciál být mezi pěti nejlepšími v oblasti pobřežní větrné energii,“ sdělil Minh, ředitel Laboratoře pro obnovitelnou energii a udržitelný rozvoj v Hanoji.

Cena výstavby a provozu masivních vodních turbín rychle klesá. Vzhledem k tomu, že více projektů vzniká online, tak se očekává, že úspory z rozsahu a vyspělost průmyslu pomohou ještě více snížit náklady. „Větrné a další obnovitelné zdroje energie jsou nyní nejslibnější oblastí v rámci splňování cílů Pařížské dohody. Náklady na energii z obnovitelných zdrojů dramaticky klesají. Tím pádem je ideální čas pro přípravu zázemí této energii, která bude v budoucnu hrát markantní roli,“ uvedla Qiao, ředitelka Světové rady pro větrnou energii v Asii.

Tato alternativa by mohla pomoci ukončit závislost Vietnamu na fosilních palivech, která zůstává hlavní překážkou pro dosažení cílů v oblasti změny klimatu. Vláda v současné době dokončuje svůj nejnovější národní energetický plán, který má v nadcházejících desetiletích zesílit roli obnovitelé energie.

Zdroj: vietnamnews.vn
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Ho Či Minově Městě

Pravidelné novinky e-mailem