Fúze a akvizice by mohly přispět k zotavení vietnamských obchodních aktivit

V postpandemickém období dojde ke zvýšení fúzí a akvizicí (M&A). Firmy věří, že se touto cestou mohou znovu postavit na nohy.

Údaje z investiční agentury pod záštitou Ministerstva plánování a investic ukázaly, že Vietnam v prvních pěti měsících letošního roku přilákal zahraniční kapitál v hodnotě téměř 14 miliard USD, což bylo meziročně o 17 % méně. Tato částka zahrnovala nově registrovaný kapitál, upravený kapitál a kapitálové příspěvky na nákup vlastního kapitálu. V rámci nákupu vlastního kapitálu společností bylo provedeno 3 528 obchodů v hodnotě téměř 3 miliard USD, což je 11,6% měsíční nárůst, ale ve srovnání se stejným obdobím loňského roku pokles o 59 %. Přestože hodnota obchodů prudce poklesla, z čehož je částečně obviňován koronavirus a klesající hodnota společností, experti v blízké době očekávají prudký nárůst M&A. Dále zdůrazňují, že M&A mohou být pro podniky dobrou příležitostí k restrukturalizaci svých operací, získání většího kapitálu k překonání krize a k dalšímu rozvoji.

Ekonom Định Trọng Thịnh uvedl, že pandemie covid-19 výrazně ovlivnila celou ekonomiku a podniky, zejména ty, které se podílejí na dovozních a vývozních činnostech. Slabá finanční kapacita donutila mnoho podniků využívat M&A k získání zdrojů a ke zvýšení odolnosti vůči dalším podobným krizím. M&A může dle Phạm Xuân Anh, vedoucího divize bankovních investic v MB Securities JSC, posloužit i jako vhodný nástroj k rozšíření firemních aktivit a k vytvoření přidané hodnoty jak pro spotřebitele, tak pro shareholdery. Anh uvedl, že firmy by mohly M&A využít v klíčových odvětvích. Mnoho dlouho zavedených evropských podniků bylo známo pro investování do jednoho odvětví, zatímco vietnamské podniky mají tendenci investovat do mnoha různých oborů, což má za následek nedostatek kapitálu a zdrojů na rozvoj.

Podle advokátní společnosti Baker McKenzie zůstává Vietnam aktivní v oblasti fúzí a akvizic i přes zpomalení globálního podnikatelského prostředí v důsledku celosvětové krize. Společnost dále předpovídá nárůst M&A mezi vietnamskými a zahraničními investory, neboť vietnamské solidní zázemí nadále přitahuje pozornost světových podnikatelů. Situaci okolo M&A napomáhá i redukce pandemie ze strany Vietnamu včetně Dohody o volném obchodu mezi EU a Vietnamem, která byla oboustranně ratifikována a její implementace se očekává k počátku srpna 2020.

Avšak ekonom Đinh Trọng Thịnh varoval před rizikem, že zahraniční investoři skoupí vietnamské podniky za velice levné ceny. Proto státní úřady musí identifikovat odvětví, která jsou citlivá na zahraniční M&A, neboť skrze tato odvětví může kvůli špatnému managementu dojít k narušení státní ekonomiky.

Zdroj: vnexpress.net
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Ho Či Minově Městě

Pravidelné novinky e-mailem