Vietnam pravděpodobně nedosáhne plánovaného počtu firem v zemi do konce roku 2020

Vládní cíl dosažení miliónu firem je značně ovlivněn probíhající pandemií, neboť řada firem musela uzavřít své obchodní aktivity.

Nguyen Bich Lam, předseda statistického úřadu, sdělil, že ke konci roku můžeme očekávat sotva 900 tisíc firem. Dále dodal, že roční nárůst startupů klesl zhruba o 20 % během prvních 4 měsíců oproti předešlému roku. Dle dat během prvního kvartálu uzavřelo své aktivity zhruba 18 600 firem, přičemž počet nových firem vzrostl o 4,4 % na 29 700. Dosažení cíle bude velmi náročné.
Vláda si tento cíl stanovila v roce 2016, ale řada expertů upozorňovala, že dosažení takového cíle bude velmi náročné, protože v té době zavírala řada obchodů. Lam uvedl, že počet nových firem je jedním z aspektů, ale že vláda bere v potaz také kvalitu podniků a jejich využívání nových technologií.
Ke konci minulého roku evidoval Vietnam 758 600 firem, což byl nárůst o 6,1 % oproti roku 2018. Z tohoto počtu bylo 67 % firem v oblasti služeb, dále 32 % v oblasti průmyslu a výstavby a 1 % patřilo oblasti zemědělství, lesnictví a rybolovu (včetně mořských plodů). Převážná většina, 94 %, spadala do kategorie malých nebo mikro podniků. Nicméně 73 % celkových výnosů patřilo velkým korporacím, které tvoří pouze 2,8 % veškerých podniků.

Zdroj: vietnamnews.vn
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Ho Či Minově Městě

Pravidelné novinky e-mailem