Vietnamský průmyslový realitní trh prosperuje díky nadnárodním společnostem, které opouštějí Čínu

V nedávné zprávě VNDIRECT, přední makléřské společnosti ve Vietnamu, bylo uvedeno, že trend přesunu výroby z Číny se po pandemii bude stále více projevovat. Vietnam díky své blízkosti a nízkým nákladům na půdu a práci bude atraktivnější než jiné destinace z jihovýchodní Asie.

Průměrná cena průmyslového pozemku činí ve Vietnamu 103,5 USD za m2. Cena je ve srovnání s Malajsií (224,5 USD) a Thajskem (182,5 USD) výhodnější. Daň z příjmu právnické osoby ve výši 20 % patří k nejnižším ve celé Jihovýchodní Asii. V Malajsii činí daň 24 %, v Maynmaru 25 % a na Filipínách 30 %.

Dalším pozitivním faktorem jsou mnohostranné a bilaterální obchodní dohody v čele s Dohodou o volném obchodu mezi EU a Vietnamem, která v blízké době vstoupí v platnost. Vietnam se svými 258 průmyslovými parky působí jako potenciální destinace pro zahraniční investice v tomto oboru. Společnosti Apple, Google a Microsoft údajně připravují plány na zahájení výroby ve Vietnamu.

Su Ngoc Khuong, senior ředitel realitní společnosti Savills Vietnam, uvedl, že vietnamská politická stabilita a rychlý ekonomický růst jsou pozitivními faktory pro čerpání zahraničních investic. Nedávná zpráva realitní společnosti Jones Lang LaSalle (JLL) ukazuje, že ceny průmyslových pozemků ve Vietnamu se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily až o 12 %, a to i přes pandemické dopady.  Podniky upřednostňují hotové továrny, které stojí 3,5–5 USD za m2 za měsíc, což potvrzuje jejich vysoká obsazenost.

„Developeři průmyslových parků jsou i nadále přesvědčeni, že poptávka po půdě bude i nadále růst. Proto se očekává, že ceny půdy porostou v souladu s dlouhodobým potenciálem vietnamského průmyslového segmentu,“ řekl Stephen Wyatt, vedoucí JLL Vietnam.

Většina průmyslových developerů zaznamenala v prvním čtvrtletí navzdory pandemii značné nárůsty. Sonadezi Chau Duc, který spravuje realitní park v Ba Ria-Vung Tau, zaznamenal nárůst tržeb 2,5krát za rok na 121 mld. VND (122 mil. CZK). Společnost Long Hau Corp s průmyslovým parkem v jižní provincii Long An zaznamenala nárůst o 20 % na 20 mld. VND (20,3 mil. CZK). Kinh Bac City Development Holding Corp., která spravuje osm průmyslových parků po celé zemi, zaznamenala nárůst o 11 % na 556 mld. VND (565 mil. CZK).

Analytici společnosti VNDIRECT uvedli, že Vietnam je připraven se stát alternativním výrobním uzlem po Číně. Dále dodali, že jižní provincie Ba Ria-Vung Tau a severní provincie Bac Giang a Hai Duong se díky vylepšené infrastruktuře mohou stát novými průmyslovými hotspoty. 

Zdroj: vnexpress.net
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Ho Či Minově Městě

Pravidelné novinky e-mailem