Vietnam se stal 12. finančně nejsilnější rozvojovou zemí

Britský tisk zveřejnil globální žebříček 66 rozvojových zemí po dopadech pandemie na základě veřejného dluhu, zahraničního dluhu, nákladů na půjčku a rezerv. V jihovýchodní Asii se Vietnam umístil za Filipínami (6. místo) a Thajskem (7. místo).

Botswana, Tchaj-wan, Jižní Korea, Peru a Rusko se umístily mezi pěti nejlepšími ekonomikami, zatímco Venezuela dosáhla posledního místa. Experti sdělili, že vietnamská ekonomika je relativně silná a stabilní ve všech 4 oblastech, co se týče dopadů covid-19. Vietnamský veřejný dluh v loňském roce činil 56,1 % HDP a má se letos snížit na 54,3 %, uvedlo Ministerstvo financí ve zprávě o rozpočtu pro Národní shromáždění.

Země od 23. dubna zrušila 22denní sociální izolaci a vláda nařídila provinciím a městům, aby co nejdříve napomohly návratu do ekonomického chodu. Země zaznamenala v prvním čtvrtletí nejnižší nárůst HDP za poslední desetiletí, konkrétně o 3,8 %. K poklesu růstu došlo po nařízení uzavřít „nepodstatné“ podniky a turistické destinace. V loňském roce byl růst 7,02 %, což je druhá nejvyšší míra za desetiletí. Na úterním zasedání vlády stanovil premiér Nguyen Xuan Phuc pro tento rok cílový růst nad 5 % a udržení inflace pod 4 %.

Zdroj: vnexpress.net
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Ho Či Minově Městě

Pravidelné novinky e-mailem