Zdroj: CzechTrade

Vilnius otevírá nový laserový a vesmírný technologický park

V Litvě bude centrum vesmírných a optických technologií na evropské úrovni.

Ve vilniuském parku informačních technologií Visoriai (Visoriai Information Technology Park) bylo dne 19. ledna otevřeno nové centrum fotoniky, laserového zpracování a vesmírných technologií. Jeho zakladatelé plánují vytvořit ekosystém vesmírných a optických technologií na evropské úrovni ve Visoriai, v sousedství hlavního města Vilniusu.

Ilustrační fotografie

„Jen za posledních několik měsíců zde byly založeny nejméně dva startupy v oblasti obranných a bezpečnostních technologií a fotoniky pro vesmírný výzkum,“ sdělila ministryně litevského hospodářství a inovací Aušrinė Armonaitė.

„Také zde letos vznikne podnikatelský inkubátor Evropské kosmické agentury, který během pěti let pomůže prosadit se minimálně 25 vesmírným startupům,“ dodala ministryně.

V novém centru sídlí společnost pro kosmické technologie Kongsberg NanoAvionics, společnosti zabývající se laserovým mikroobráběním Optogama a Optonas, vývojáři laserových systémů Akoneer a Direct Machining Control, společnosti v oblasti obranné a bezpečnostní technologie Ados-Tech a Ados Pro a společnost na zpracování materiálů Protogama. Součástí bude také digitální inovační centrum.

V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Hodnota projektu činí 8,5 milionu eur, a to 6,25 milionu eur ze soukromých investic a 2,25 milionu eur z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: LRT

• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Obranný průmysl | Ostatní
• Teritorium: Evropa | Litva | Zahraničí

Doporučujeme