Vládní program na podporu zaměstnanosti zachránil v Austrálii 700 tisíc pracovních míst

Na podpoře JobKeeper bylo 3,5 milionu Australanů. Investice bude vládu stát 100 bilionů australských dolarů.

Centrální banka Austrálie RBA zveřejnila výsledek své studie vládního dotačního programu JobKeeper na podporu zaměstnanosti. Program během pandemie covidu zachránil 700 tisíc pracovních míst, o které by jinak Australané přišli. Studie RBA upřesňuje, že každý pátý zaměstnanec bez tohoto programu práci ztratil.

Stát tak zadotoval výplaty 3,5 milionu zaměstnanců. Bez vládní podpory by celkové ztráty zaměstnání byly během prvního pololetí 2020 takřka dvojnásobné.

Firmy, které prokázaly finanční ztráty způsobené pandemií vláda podporovala částkou 1500 australských dolarů (AUD) na každého zaměstnance, a to ve dvou týdenních intervalech, jež jsou u protinožců běžným výplatním cyklem. Částka je nyní snížena na 1200 AUD a bude vyplácena nejdéle do konce prvního pololetí příštího roku.

Celý program bude stát 100 bilionů australských dolarů. Centrální banka nicméně připomíná, že program je krátkodobý a veřejnost by s tím měla počítat. Navíc světová odborná literatura upozorňuje, že v případě dlouhodobějších dotací by tyto akce mohly přinést nežádoucí účinky v podobě nízké motivace lidí na trhu práce. RBA hodnotí program JobKeeper jako úspěšný.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Sydney. 
Zdroj: https://www.abc.net.au/
• Témata: Koronavirus svět
• Teritorium: Austrálie