Volební průzkum v Itálii naznačuje změnu politického směru

V neděli 25. září 2022 půjdou Italové k předčasným volbám. Z průzkumu, který provedla společnost Quorum / YouTrend, vyplývá, že středopravice roste a propast se středolevicovou koalicí se zvětšuje.

Po volbách chce pravice přepsat Draghiho plán národní obnovy a odolnosti PNRR. Cílem je přeorientovat některá rozhodnutí a odložit investice, které se potýkají s problémy.

Ilustrační fotografie

Předčasné volby jsou důsledkem červencové 67. vládní krize za posledních 75 let, po které prezident republiky Sergio Mattarella oznámil rozpuštění obou komor parlamentu a následné předčasné volby. K rozpuštění parlamentu došlo kvůli ústupu důvěry u většiny, která podporovala Draghiho vládu. Politické volby v roce 2022 se budou konat na podzim, poprvé v historii Itálie.

Aktuální výsledky průzkumů

Z nejnovějšího průzkumu, který v první polovině srpna provedla na vzorku 1000 lidí společnost Quorum / YouTrend pro SkyTg24 o volebních záměrech Italů, vyplývá, že středopravice roste a propast se středolevicovou koalicí se zvětšuje. 

Fratelli d’Italia zůstává stabilní na 24,2 %; Partito Democratico klesá na 22,3 % (-1,1 %). Lega registruje 14 % (+0,5 %) a Movimento5Stelle získává 10,6 % (+0,7 %). Forza Italia dosahuje 8,9 % (+0,9 %); Italská levice / Zelená Evropa činí 3,9 % (-0,1 %); ItalExit 3,2 % (+0,6 %). Podíl nerozhodnutých a zdržených je 38,7 %.

Dvěma hlavními tématy, která jsou zodpovědná za postupný nárůst neúčasti, jsou podle průzkumu osobní zájmy politiků (52 %) a neschopnost stran dodržet přijaté závazky (49 %).

Jednou z mála jistot ohledně výsledků příštích voleb je zdržení se hlasování. Pouze 58 % voličů deklaruje zájem jít k volbám. Mezi 42 % hlasujících jsou však i tací, kteří se ještě definitivně nerozhodli (17 %), jen 9 % si je jisto, že nepůjde volit, dalších 9 % se rozhodne těsně před volbami.

Důvodem nespokojenosti je pro 30 % dotázaných nepřesvědčivá politická nabídka a deziluze. Dalších 28 % účastníků průzkumu je přesvědčeno, že volit je zbytečné, 21 % uvedlo, že je politika nezajímá. Až 16 % chce bojkotovat volby a pouze 6 % uvedlo, že nebudou moci jít k volbám právě 25. září.

Důsledky pro ekonomiku a změny v PNRR

Po volbách chce pravice, která by dle průzkumů měla vyhrát volby a sestavit koalici, přepsat Draghiho plán národní obnovy a odolnosti PNRR a přeorientovat některá rozhodnutí, například odložit investice, které se potýkají s problémy.

Jeden z hlavních bodů se týká nových žádostí o financování energetických infrastruktur, a to i za cenu mírného zpomalení zelené tranzice. Zde je velká výzva středopravice s pohonem FdI, která chce již deklarovaný projekt předložit Evropské komisi s novým návrhem zrevidovat PNRR podle změněných podmínek, potřeb a priorit.

Podle zástupců strany to však neznamená zcela zrušit dosavadní plán, ale upravit ho. Prostor pro zásah v napjatém harmonogramu smlouvy podepsané s EU je však velmi malý, reálně by mohlo dojít ke ztrátám 20 miliard eur každý půl rok. Plné čerpání a využití více než dvou set miliard od Evropy je také jedním z bodů napsaných ve středopravém programu.

Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: ANSA, La Repubblica, Il post

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí