Švédská automobilka Volvo znovu klesla na burze, ukázala čtvrtletní zpráva

Zisk firmy před zdaněním ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl 11 265 milionů SEK.

Díky nestabilitě trhu klesají akcie společnosti Volvo na burze. Vedení firmy však nepropadá panice. Generální ředitel společnosti Volvo Truck Martin Lundstedt je ale spokojen – „Velmi solidní výsledek“, říká v prvním komentáři ke zprávě za druhé čtvrtletí.  Trh však není pozitivní. Podíl klesl na burze o 2-3%. „Silný výkon celé organizace vzhledem k situaci, kterou máme s nedostatkem vstupního zboží. Vyjít se silnou provozní marží je známkou síly“, dodává generální ředitel Volva.

Zisk před zdaněním ve druhém čtvrtletí letošního roku dosáhl 11 265 milionů SEK. Lze to srovnat se ztrátou 90 milionů SEK za stejné období loňského roku. Tržby ve druhém čtvrtletí dosáhly 90 561 milionů. Během odpovídajícího čtvrtletí loňského roku to bylo 73 227 milionů SEK. Volvo během čtvrtletí dodalo 45 670 nákladních vozidel a v dohledu má více dodávek. Celkový příjem objednávek byl 57 961 nákladních vozidel.

„Pokusíme se tuto poptávku uspokojit stálým zvyšováním našich denních objemů. To znamená, že posuneme kapacitu k bodu zlomu. V Číně vidíme první známky mírného zpomalení. Již jsme řekli, a dokonce jsme trochu varovali, že může existovat určité riziko. Nyní vidíme, že tento trh je korigován,“ říká Martin Lundstedt.

Lundstedt uvádí, že navzdory skutečnosti, že problémy s nedostatkem polovodičů a dalších součástek způsobily zastavení výroby, Volvu se stále daří. Myslí si ale, že problémy budou pokračovat.
„V průběhu druhé poloviny roku dojde k dalším přerušením a zastavením výroby nákladních vozidel i dalších částí skupiny,“ píše se ve zprávě. 

Problémy Volvo se mohou dotknout i dodavatelů z České Republiky. Pro případ výpadku dodávek je kancelář CzechTrade Skandinávie připravena pomoci s vyhledáním nových obchodních partnerů.

Článek připravil kolektiv pracovníků CzechTrade Švédsko s rozšířenou působností pro Skandinávii.
Zdroj: redakce SVT Nyheter
• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Ostatní
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí