Zdroj: CzechTrade

Výdaje na zdravotní péči v SAE rostou. Už tvoří 5,67 % HDP

Celkové výdaje na zdravotní péči na Blízkém východě a v Africe rostou vyšším tempem – o 42 % – na 279 miliard dolarů. Je to důsledek nedostatečné informovanosti o zdravotních problémech, obezitě a sedavému způsobu života.

Větší informovanost veřejnosti o zdravotních problémech, běžných onemocněních a změně životních návyků by mohla pomoci snížit celkové celosvětové výdaje na zdravotní péči.

Ilustrační fotografie

Podle Světové banky se výdaje na zdravotní péči v SAE v roce 2020 vyšplhaly na 5,67 % HDP země, zatímco v roce 2019 činily 4,3 %. V příštích letech mají výdaje na zdravotní péči v SAE vzrůst téměř o třetinu v důsledku nárůstu stárnoucí populace a většího počtu lidí trpících civilizačními chorobami.

Počet obyvatel SAE se v letech 2022-2027 má zvýšit o 1,6 %, což povede k nárůstu výdajů na zdravotní péči na obyvatele z 2 041,3 dolaru v roce 2022 na 2 689,4 dolaru v roce 2027.

ExportMag.cz: Jihoameričané jsou posedlí krásou. Investují do ní navzdory krizi

Podle zprávy společnosti Alpen Capital je v regionu kromě velkého počtu center primární zdravotní péče, klinik a laboratoří, také 742 nemocnic s více než 106 tisíci lůžky. Vzhledem k tomu, že se v celém regionu GCC připravuje obrovský počet 161 projektů v oblasti zdravotní péče v celkové hodnotě 53,2 miliardy dolarů, bude se podle společnosti Alpen Capital rozsah zdravotnických služeb v regionu dále rozšiřovat.

Nejvíce projektů ve zdravotnictví je ve výstavbě v Saúdské Arábii, a to 19,2 procenta. V říjnu 2022 saúdskoarabské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že v příštích pěti letech dá zelenou 100 projektům, které budou realizovány ve spolupráci se soukromým sektorem. Hodnota těchto obchodů bude 12,8 miliardy dolarů.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené arabské emiráty.
Zdroj: Khaleej Times 

Doporučujeme