Výkon kolumbijské ekonomiky se letos sníží o 7,5 %

V příštím roce je očekáváno zotavení ekonomiky rychlostí 5,5 %.

Podle finanční instituce BBVA kolumbijské hospodářství momentálně prochází procesem postupného zotavování díky opatrnému uvolňování covidových opatření. Odvětví jako je zemědělství, obchod a základní průmysl udržely dobrou dynamiku ve srovnání s ostatními sektory, jako hotelnictví, restauratérství, zábava, stavebnictví či doprava, které jsou kvůli pandemii nejpostiženější.

BBVA také odhaduje, že v letošním roce zůstane nezaměstnanost v zemi blízko 20% hranici, referenční úroková sazba dosáhne 2 %, inflace bude 1,9 % a měnný kurz dosáhne v průměru 3570 pesos/USD. Nutno podotknout, že nízký růst cen byl významně ovlivněn dotacemi na veřejné služby, snížením cen pohonných hmot a osvobozením některých produktů od DPH.

Zpráva také uvádí, že ve druhém čtvrtletí došlo k nejhoršímu hospodářskému poklesu v novodobé historii Kolumbie. Avšak od dubna lze pozorovat postupné zvyšování výdajů domácností, nárůstu poptávky po energiích a mírnému poklesu nezaměstnanosti. Ačkoliv i v následujícím období lze očekávat další oživení ekonomiky, pandemie a veškerá opatření budou mít dle odhadů BBVA za následek snížení hospodářství o 7,5 % v roce 2020. Jedním z důvodů bude zřejmě i slabá poptávka domácností ve střednědobém horizontu, především kvůli velmi nízkým finančním příjmům.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Bogotě.
Zdroj: www.portafolio.co

Pravidelné novinky e-mailem