Výkyvy počasí v Brazílii ohrožují úrodu – sucho sužuje jih, sever naopak deště

Za těmito extrémními výkyvy počasí stojí podle vědců fenomén La Niña. La Niña je oceánský a atmosférický jev, kdy klesne teplota Pacifiku, a kdy silné pasáty vanoucí směrem na západ nahromadí na pobřeží horkou vodu, což způsobí velmi silné deště na jedné straně a zároveň velké sucho na straně druhé.

V Jižní Americe pak dojde k přílivům dešťů na severu a severovýchodě a naopak k extrémním suchům na jihu.

Ilustrační fotografie

Extrémní sucho v nejjižnějším státě Brazílie, Rio Grande do Sul, je podle meteorologů nejsilnější za posledních 70 let. Teploty šplhají až k 43 °C a znemožňují tak pěstitelům kvalitní úrodu. Usychá kukuřice, sója, rýže i víno. Dle odhadů klesne produkce vína až o 36 %, což zapříčiní nárůst ceny. ovšem za zdražováním stojí rovněž nárůst cen hnojiv a pohonných hmot.

Jak dopadá na brazilskou ekonomiku vláda prezidenta Bolsonara?

Severnější státy Brazílie pak zažívají opačný problém. Velké přívaly deště ničí úrodu ve státě São Paulo, kde zemědělci přicházejí o velké množství zeleniny. Region Mogi das Cruzes, jež stojí za 30 % veškeré zeleniny celého státu, odhadl ztráty na 35 %. Pole jsou podmáčená a prodejci byli nuceni navýšit ceny i o 200 %, což podle expertů stejně nebude stačit na pokrytí všech výdajů a ušlých zisků.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade Brazílie.
Zdroje: g1.globo.com, cnnbrasil.com.br

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Brazílie | Zahraničí