Zdroj: CzechTrade

Výroba automobilů ve Spojeném království je nejnižší za 66 let

Automobilky varují, že Spojené království nemá strategii, která by přilákala výrobce.

Meziroční pokles o 10 % je nejhorším výsledkem od roku 1956. Nicméně vláda je odhodlána zajistit, aby země zůstala špičkovým světovým místem pro výrobu automobilů. Spojené království loni vyrobilo 775 014 automobilů, což je výrazně méně než 1,3 milionu před pandemií covidu-19. Navíc od roku 2016, kdy Velká Británie odhlasovala odchod z Evropské unie, výroba každoročně klesá.

Ilustrační fotografie

Výrobci doufají, že automobilový průmysl začne opět zrychlovat, ale dostat se na úroveň před pandemií covidu-19 by vyžadovalo velké investice a příchod nových výrobců automobilů. Údaje o výrobě ovlivnilo také uzavření továrny automobilky Honda ve Swindonu v červenci 2021 a skutečnost, že v Ellesmere Port se od dubna 2022 přestaly vyrábět vozy Vauxhall Astra.

Výrobu automobilů ve Spojeném království dále zbrzdil krach začínajícího výrobce baterií Britishvolt v polovině ledna. Firma plánovala postavit giga factory na výrobu baterií pro elektromobily v Cambois nedaleko Blythu v Northumberlandu, ale v projektu došly peníze.

Namíchat si müsli po svém? „Zábavné pochoutky“ firmy Mixit uspěly i ve světě

Ve Spojeném království je tak v současné době pouze jedna čínská továrna na výrobu baterií v sousedství společnosti Nissan v Sunderlandu, zatímco v EU se plánuje nebo již staví 35 továren.

Tento negativní vývoj má dopad také na český export do automobilového průmyslu. Zatímco primárním exportním odbytištěm pro český dodavatelský řetězec bylo Německo, Británie byla historicky jedním z dalších významných trhů. Otázkou zůstává, jak se zotaví britský automobilový průmysl. Neméně palčivou otázkou je také schopnost českých exportérů upravit svou výrobu potřebám elektrifikace automobilového průmyslu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Spojené království. 
Zdroj: BBC

• Teritorium: Evropa | Velká Británie | Zahraničí