Zdroj: CzechTrade

Výroba v kanadských továrnách prochází největším útlumem za posledních sedm let

Aktivita v kanadském výrobním sektoru se v prosinci minulého roku snížila rychlejším tempem, než se očekávalo. Na vině jsou nízká poptávka, problémy na straně dodávky a inflace.

Příčinou nízké poptávky jsou nejisté ekonomické vyhlídky a vysoká inflace. Canada Manufacturing Purchasing Managers‘ Index (PMI) společnosti S&P Global spadl v prosinci 2022 na sezónně upravenou úroveň 49,2 z listopadových 49,6.

Ilustrační fotografie

Jedná se o pátý měsíc v řadě, kdy se tento index drží pod úrovní 50, která odděluje expanzi výroby sektoru (pro hodnoty nad 50) od její kontrakce. Historicky je to podle S&P Global nejdelší sekvence poklesů výroby od sedmiměsíčního poklesu mezi srpnem 2015 a únorem 2016.

Nákupní aktivita firem dosáhla na nejnižší hodnotu od června roku 2020, známka toho, že se firmy soustředily na snížení svých existujících zásob. I přesto se však průměrné čekací lhůty na doručení výstupů výroby prodloužily, což značí překážky na straně nabídky. K vzrůstu naopak došlo v indexu cen, který v prosinci 2022 vzrostl meziměsíčně z 60,9 na 61,5.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada.
Zdroj: Reuters.

• Oblasti podnikání: Ostatní
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí

Doporučujeme