Výrobce hliníku zastavuje výrobu v Rumunsku kvůli vysokým nákladům na energii

Továrna na výrobu oxidu hlinitého Alum Tulcea (BVB: BBGA), nepřímo ovládaná společností Vimetco prostřednictvím výrobce hliníku Alro Slatina, zastaví od 1. srpna svou výrobní činnost kvůli nárůstu cen elektřiny a zemního plynu.

Díky tomu byl dovoz oxidu hlinitého mnohem levnější, podle firemních dokumentů citovaných Profit.ro. Předseda odborového svazu z Kamence Tulcea Noastra řekl, že z celkového počtu více než 700 zaměstnanců továrny zůstane pouze 259.

Ilustrační fotografie

Podle citovaného zdroje Alro a Alum přivezou dovezený oxid hlinitý přes přístav Constanța. „V nových podmínkách činnosti v Kamenci došlo k revizi organizačního schématu společnosti s přihlédnutím k zachování jádra specialistů ze všech útvarů závodu, potřebných pro přípravu obnovení výrobní činnosti po návratu do běžného stavu,“ stojí v dokumentech společnosti.

Alum Tulcea je v Rumunsku jediným výrobcem kalcinovaného oxidu hlinitého, který se používá k získávání hliníku. Závod má výrobní kapacitu 600 000 tun ročně. Vyrobený oxid hlinitý je dodáván do Alro Slatina a malé množství na export.

Připravil kolektiv zahraniční kancléře CzechTrade Rumunsko
Zdroj: Romania Insider

• Teritorium: Evropa | Rumunsko | Zahraničí