Výrobce nanovláken chránil Čechy proti covidu. Inovace má ve firemní DNA

Společnost Pardam se za deset let od svého vzniku stala špičkovým českým výrobcem nanovláken a nanotechnologických produktů. Během epidemie covid-19 nabídli na trh světově unikátní respirátor FFP3. „Schopnost inovovat je součástí naší firemní DNA,“ říká CEO firmy Pavel Porada.

Víc než šest tisíc pacientů s covidem-19 leželo na konci ledna 2021 v českých nemocnicích, přeplněné byly i jednotky intenzivní péče. V tuzemsku se navíc začala šířit nebezpečná britská mutace viru. Látkové roušky a šály se staly minulostí, vláda od února vyhlásila povinnost nosit respirátory a nanoroušky.

PARDAM NANO4FIBERS výroba

„Pro celou rodinu jsme tehdy pořídili respirátor třídy FFP3, který lépe chrání před proniknutím viru. Manželka navíc pracuje ve zdravotnictví a přicházela běžně s nemocnými do styku. A chtěli jsme české respirátory, ne nespolehlivé čínské,“ říká Michal Vít z Litoměřic.

„Česká firma z nedaleké Roudnice prodávala unikátní respirátory bez výdechového ventilu na opakované použití, tak jsme jich rovnou nakoupili dvacet,“ dodává.

Nanorespirátor skončil před pandemií v šuplíku

Světový unikát, BreaSAFE CLASSIC FFP3, který vyvinula a vyrobila česká firma PARDAM NANO4FIBERS z Roudnice nad Labem, přišel na trh v březnu 2020. Jeho vývoj trval téměř rok. Nanovlákenný, bezventilový a opakovaně použitelný respirátor této ochranné třídy se přitom do té doby nevyráběl a neprodával nikde na světě.

Firma roku Ústecka vyrábí Priessnitzovy zábaly. Mezi živnostníky uspěla pěstitelka levandule

Epidemie covid-19 byla pro roudnické inovátory výzvou. Z eléva na poli průmyslové výroby se stává protřelý matador, a to během pouhých několika měsíců. V březnu 2020 dokázali v Roudnici vyrobit pouze jednotky tisíc nanovlákenných respirátorů za měsíc, na podzim už jich byly statisíce.  

Epidemie covid-19 a s ní související poptávka po respirátorech nás zaskočila, připouští CEO PARDAM NANO4FIBERS Pavel Porada. „Na vývoji nanovlákenného respirátoru jsme pracovali pár let. Nikdo ale nebyl ochotný připlatit si za benefity, které použití nanovláken přináší, a tak jsme ke konci roku 2019 projekt odložili takzvaně do šuplíku,“ popisuje.

Absence výdechového ventilu a možnost vícenásobného použití dělá ze zmíněného respirátoru FFP3 opravdový unikát. Tyto vlastnosti získal díky použití naší speciální nanovlákenné membrány NnF MBRANE.

„V březnu 2020 ale začaly přicházet poptávky na obrovská množství respirátorů. V tu dobu jsme dokázali vyrobit maximálně 5000 kusů nanovlákenných respirátorů za měsíc. Poptávky ale chodily po statisících. Takže vidíte, jak zaskočení jsme byli, průmyslová výroba u nás v podstatě neexistovala,“ dodává.

Společnost PARDAM NANO4FIBERS, která působí na trhu dvanáct let, dnes patří ke světové špičce ve výrobě anorganických nanovláken a pro průmyslovou výrobu používá unikátní technologii odstředivého zvlákňování. Letos v září posbírala vavříny v soutěži Firma roku Ústeckého kraje, kde získala pomyslné stříbro.

Respirátor BreaSAFE PRO-MASK FFP3

A nejde o jediné ocenění jejich práce. Loni získali cenu Český Goodwill v kategorii Inovací a obsadili 1. místo v soutěži o nejvíce Inovativní firmu Ústeckého kraje. Historicky jim patří i několik ocenění od CzechInvestu.

Hic sunt leones

O nanotechnologiích se před dvanácti lety mluvilo především ve vědeckých sférách a akademickém světě. Nanorevoluce ve výrobě byla v roce 2010 stále před námi. PARDAM NANO4FIBERS tedy vstupovali doslova na neprobádané území.

„Jsme přesvědčení, že to byl (a stále je) obor budoucnosti a naši tehdejší kolegové chtěli být prostě u toho. Byla totiž jen otázka času, kdy se nanotechnologie dostanou z akademického a vědeckého prostředí blíž k lidem a my chtěli být mezi těmi, kteří uvedou první produkty na trh,“ přibližuje Pavel Porada.

PARDAM NANO4FIBERS (výroba)

Cíl PARDAM NANO4FIBERS byl od počátku jasný – věnovat se průmyslové výrobě nanovláken.

„Firem vyrábějících nanovlákenné materiály v průmyslovém měřítku totiž nebylo a stále není ve světě mnoho. Důležitým milníkem byla také koncentrace na technologii odstředivého zvlákňování, ve které jsme viděli velkou budoucnost a myslím, že jsme se nemýlili,“ doplňuje CEO společnosti.

Začátky ovšem nebyly jednoduché. Inovátoři z Roudnice se domnívali, že postačí nakoupit vhodné technologie a začnou produkovat požadované materiály. „Vše ale bylo ve skutečnosti mnohem složitější. Dokonce ani firma sama to neměla jednoduché – jelikož za sebou neměla žádnou historii, byl problém dosáhnout na případnou podporu z dotačních programů,“ vzpomíná Porada.

Ukázalo se, že výroba nanovlákenných materiálů, s níž byla firma zakládána, je během na dlouhou trať. Jen samotné odladění výrobních technologií pro širší produktovou řadu trvalo pár let.

Jako ve většině inovativních firem zjistili i v PARDAM NANO4FIBERS, že se bez vlastního výzkumu a vývoje neobejdou. „Současně bylo nutné zaměřit velké úsilí nejen na vývoj vlastních nanovlákenných materiálů, ale i jejich aplikací, neboť nedílnou součástí vývoje těchto materiálů je vytipování vhodné oblasti, kde se mohou uplatnit,“ přibližuje Porada.

Ve spolupráci s obchodním partnerem následuje vývoj konkrétní aplikace, přičemž probíhá ladění materiálu pro danou aplikaci a vývoj technologického zpracování materiálu do této aplikace. „Pokud se vše podaří, tak teprve potom se vyvinutý a vyrobený nanomateriál dostává na trh,“ doplňuje CEO firmy.

PARDAM NANO4FIBERS

Firma proto od počátku nebyla ani zdaleka připravena na průmyslovou výrobu. PARDAM NANO4FIBERS si museli prošlapat trnitou cestu… „A to pěkně odspoda, od subdodávek a podílení se na projektech jiných, přes realizaci projektů autorských až k zásadnímu rozhodnutí vydat se cestou vlastních produktů a vlastní výroby,“ popisuje Porada.

Od té doby jdou především cestou “zakázkové výroby” a chtějí v tom i nadále pokračovat. „Naším primárním cílem není uvádět na trh produkty pod vlastní značkou, ale být spolehlivým dodavatelem pro naše partnery, jako se nám to, pevně věřím, daří doposud,“ dodává výkonný ředitel firmy.

Kde se nanovlákna uplatní?

Nanovlákno má potenciální uplatnění v celé řadě různých aplikací. Výzkum a vývoj zaměřují v PARDAM NANO4FIBERS na materiály, o nichž se domnívají, že je bude možné vyrábět na průmyslové úrovni. Vyvinuli membránu pro bazénový filtr, membránu pro filtraci potravinářských produktů, například jedlých olejů, vyvíjejí aplikaci v oblasti pleťových masek, kosmetických produktů, a také materiály pro léčiva, kryty ran, bateriové články a řadu dalších. Nanotechnologie se zabývá výrobou nanočástic a využitím technologií v měřítku řádově nanometrů (obvykle cca 1-100 nm (miliardtina metru)). Pro zajímavost 1 nanometr je přibližně 1000 menší než šířka lidského vlasu a zároveň je to zhruba přírůstek lidského nehtu za jednu sekundu.

Použitelné produkty dodávají na trh již roky, především ve formě dodávek nanovlákenných membrán pro výrobky obchodních partnerů. „S vlastní značkou a ucelenou produktovou řadou osobních ochranných pomůcek jsme ale přišli na trh až s covidem, kdy jsme začali ve velkém vyrábět a prodávat zmíněné nanovlákenné respirátory světových parametrů,“ doplňuje CEO.

Nanotechnologie mají nekonečný potenciál

Jaký je budoucí potenciál nanotechnologií a kde mohou nanovlákna se svými unikátními vlastnostmi najít uplatnění, ptáme se zástupce PARDAM NANO4FIBERS?

„Vzpomněl jsem si na scénku z Divadla Járy Cimrmana ze hry Blaník, kde se mluví o tom, že přesné číslo vojáků ukrytých v hoře Blaník není tajné. Je jich tam nepočítaně. A tak to vnímám i s nanotechnologiemi,“ usmívá se Pavel Porada.

„Co se týče masivního rozšíření, je obor nanotechnologií stále na začátku. Spousta z již existujících aplikací se jeví jako z jiného světa, a to přitom očekáváme, že strmý růst tento obor stále ještě čeká. Neustále se objevují nové aplikace, nové přístroje, nové přístupy, nové možnosti. Je to téměř nevyčerpatelný zdroj potenciálních inovací,“ přibližuje.

Ilustrační fotografie

V Roudnici se pyšní především tím, že nabízejí svým zákazníkům individuální přístup při výzkumu, vývoji, a především vhodné aplikace nanotechnologií v jejich oboru coby „možného zdroje inovací, zvýšení efektivity, ekonomického přínosu či konkurenční výhody…“

„Zkrátka jsme schopni zákazníkům pomoci jak s aplikací toho, co již máme, do jejich produktů, nebo se s nimi podílet na vývoji produktů jejich,“ dodává ředitel.

Skok kupředu díky pandemii

Podle Pavla Porady nastal v Česku i ve světě ve výrobě nanovláken významný posun právě díky pandemii covid-19.

„Nanovláknům a jejich možnosti použití v oblasti ochrany dýchacího ústrojí a boji proti virům a bakteriím se dostalo do té doby nebývalého zájmu ze strany médií, a díky tomu se o celém oboru začalo mnohem více mluvit. Jen nás kontaktovali lidé ze spousty firem a organizací a zajímali se o možnosti použití nanovláken v praxi, byť to často s covidem ani přímo nesouviselo,“ vypráví výkonný ředitel firmy. 

Zavedené firmy dokázaly podle jeho slov dané příležitostí využít a díky masivním investicím posunout využití nanovláken v praxi na novou úroveň.

Největší posun osobně spatřuji v postupném zvyšování zájmu veřejnosti a zpřístupňování informací, co nanotechnologie dokáží, kde pomáhají nebo mohou pomáhat například na poli medicíny, zlepšování kvality života apod. Tedy v oblastech, které se týkají nás všech a jsou tak více přístupné a uchopitelné.

Tam, kde je pozornost a zájem médií, jsou logicky i nezbytné peníze a zájem ze strany investorů a společností, které postupně začínají chápat obrovský potenciál oboru a chtějí být při tom.

Jak PARDAM NANO4FIBERS dobývají svět?

Ačkoliv je firma z Roudnice nad Labem v Česku velmi aktivní a rozvíjí v zemi mnoho aktivit a partnerství, její produkty směřují převážně do zahraničí.

„V tuto chvíli jsme aktivní v Evropě, USA i Asii a to ať již napřímo nebo prostřednictvím našich obchodních partnerů, které jsme často i vybrali právě pro jejich schopnost dostat nás ke klientům v zahraničí,“ říká Pavel Porada.

PARDAM NANO4FIBERS jsou jedním z mála výrobců na světě, kteří využívají odstředivých sil k tvorbě anorganických nanovláken.

Možnosti nanotechnologií zatím nejsou všeobecně známé, většina poptávek tedy stále přichází od odborníků z oddělení výzkumu a vývoje, kteří se o PARDAM NANO4FIBERS dozvěděli a chtějí probrat možnosti spolupráce.

Díky nanotechnologii lze inovovat materiály klasické a vyvíjet materiály nové. Pokud se s tradičními materiály dostanete na úroveň nanometrů, získávají tyto materiály specifické vlastnosti. Mohou být například mnohem odolnější vůči teplu nebo tlaku, mohou být silnější nebo naopak slabší, extrémně dlouhé, elastické a podobně.

„Díky tomu jsou využitelné v podstatě téměř v jakémkoliv oboru. Jediným omezením je aktuální stav poznání a představivost vývojářů a projektových manažerů. A jelikož žijeme v reálném prostředí tak samozřejmě smysluplný záměr, potřebná odbornost, čas a finanční krytí,“ doplňuje výkonný ředitel.

Výzkum a vývoj je základním pilířem naší firmy a schopnost inovovat považujeme za nedílnou součást firemního DNA. V oboru nanotechnologií to snad ani jinak nejde. Jak se říká, kdo chvíli stál, stojí opodál. Patent nebo užitný vzor je pro nás logickým vyústěním vybraných projektů.

Zástupce PARDAM NANO4FIBERS je nicméně přesvědčen, že největší benefit nanotechnologií – tedy existence téměř nepřeberného množství možností aplikací v rámci velmi rozdílných oblastí zájmu – je zároveň jeho největším úskalím, protože je kvůli tomu obtížné tuto neomezenou množinu možností uchopit a jednotlivé projekty zdárně realizovat.

Jakub Procházka

• Oblasti podnikání: Nanotechnologie
• Teritorium: Česká republika