Zdroj: CzechTrade

Výrobce pneumatik Nokian Tyres zahájil výstavbu závodu v západním Rumunsku

Společnost Nokian Tyres ve čtvrtek 11. května v Oradea v západním Rumunsku položila základní kámen továrny na výrobu pneumatik pro osobní automobily.

Jde o jednu z největších investic na zelené louce v zemi za poslední roky. Premiér Nicolae Ciuca a předseda rady hrabství Bihor Ilie Bolojan se na slavnostním ceremoniálu připojili k vrcholovému vedení společnosti.

Ilustrační fotografie

Továrna v Oradea si vyžádá investici ve výši přibližně 650 milionů eur a bude první továrnou na výrobu nulových emisí CO2 v odvětví pneumatik. Zahájení komerční výroby pneumatik v továrně je plánováno na rok 2025. Sloužit bude zákazníkům zejména ve střední Evropě.

„Investice je významným strategickým krokem, který umožní náš budoucí růst a rozvoj. Výrobní závod světové úrovně v Evropě je klíčovým krokem k získání dalších kapacit a vytvoření vyvážené výrobní platformy při výrobě nových pneumatik Nokian,“ říká Jukka Moisio, prezident a generální ředitel společnosti Nokian Tyres.

ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

Továrna na zelené louce se staví na severozápadě Rumunska ve městě Oradea, tedy na důležitém regionálním a evropském uzlu mnoha dopravních tras. Roční kapacita závodu bude 6 milionů pneumatik s potenciálem dalšího rozšíření v budoucnu.

Továrna bude vyrábět především pneumatiky pro větší ráfky pro osobní a SUV, které se budou prodávat především na středoevropském trhu. V areálu bude také distribuční zařízení pro skladování a distribuci pneumatik. Celková zastavěná plocha činí přibližně 100 000 metrů čtverečních.

Plánovaný počet zaměstnanců rumunské továrny je asi 500 lidí. Nokian Tyres bude najímat lidi jak na výrobní, tak na manažerské pozice. Nábor se v roce 2024 zrychlí a bude pokračovat, dokud nebude přijata kompletní pracovní síla továrny a továrna zahájí provoz. Nokian Tyres čeká na konečné rozhodnutí EU v žádosti o financování této továrny za 100 milionů eur, které rumunská vláda schválila již počátkem tohoto roku.

Připravila zahraniční kancelář CzechTrade Rumunsko. 
Zdroj: Romania Insider 

• Teritorium: Evropa | Rumunsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl

Doporučujeme