Zdroj: CzechTrade

Vysoké ceny energií, rekordní inflace a rostoucí sazby. To jsou brzdy italské ekonomiky

Podle listopadové zprávy Italského průmyslového sdružení Confindustria italská ekonomika zpomaluje. Vysoké ceny energií přetrvávají a inflace je rekordní.

S rostoucími úrokovými sazbami a nižší likviditou v důsledku účtů za energie navíc italským podnikům hrozí, že se draze zadluží. Zpracovatelský průmysl se drží, službám se v létě dařilo, stavebnictví zpomaluje. Italský vývoz zatím roste, ale v eurozóně se očekává slabý růst a v USA může být oživení dočasné.

Ilustrační fotografie

Až do 3. čtvrtletí italská ekonomika odolávala nad očekávání vysokým cenám energií. V souhrnu HDP rostl (o 3,9 % za rok 2022, o 0,5 % v létě). Hlavním motorem bylo oživení cestovního ruchu. Průmysl se i nadále držel v případě výroby tváří v tvář velmi vysokým nákladům s velkou heterogenitou mezi jednotlivými odvětvími, ale napjatá situace v oblasti marží dalším investicím neprospívá. Určitou pomoc přinesl pokles cen neenergetických komodit a vládní intervence, které částečně kompenzovaly růst cen energií.

Výstavba se zpomalila. Celkový počet bankrotů mírně vzrostl. Existuje však riziko poklesu ve 4. čtvrtletí. Ukazatele kvality jsou celkově negativní; cena plynu zůstává vysoká, a to již příliš mnoho měsíců. Výsledná meziroční inflace 11,8 % snižuje příjmy a úspory domácností a bude mít negativní dopad na spotřebu. Zintenzivňuje se růst úrokových sazeb, což je další balast na náklady podniků.

Český dodavatel uspěl v prestižním CERNu. Co tam firmy Arbyd dodala?

Průmyslová výroba vykázala v září výrazný pokles o 1,8 %, ale v průměru za 3. čtvrtletí klesla jen o 0,4 %. Zpracovatelský průmysl se držel na dobré úrovni (-0,1 %). Kvalitativní ukazatele se zhoršily a ve 4. čtvrtletí se tak dostaly do výraznějšího mínusu: říjnový PMI se propadl ještě více do záporného pásma (46,5), objednávky pokračovaly v klesajícím trendu (-9,6 v listopadu), podnikatelská důvěra ve zpracovatelském průmyslu zůstává nízká.

Ve stavebnictví se potvrdilo zpomalení. Produkce tohoto odvětví v září vzrostla jen nepatrně o 0,2 % a v průměru za třetí čtvrtletí zaznamenala pokles o 2,2 % po šesti po sobě jdoucích čtvrtletích silné expanze.

Oživení cestovního ruchu v Itálii vedlo ve 3. čtvrtletí k nárůstu služeb. Výdaje zahraničních turistů v srpnu poprvé vzrostly nad hodnoty před pandemií a v září dosáhly 11,4 % (z -1,4 % v červenci). Vyšší výdaje za služby šly ruku v ruce s oživením spotřeby, ale rostly i maloobchodní tržby za zboží, a to trvalým tempem zahrnujícím vyšší ceny (o 1,2 % ve čtvrtletí; o 2,1 % za potraviny). Ve 4. čtvrtletí smíšené signály: v říjnu PMI ve službách klesl (46,4 ze 48,8), v listopadu se důvěra spotřebitelů obnovila.

Vývoz se v září vrátil k růstu díky prodejům mimo EU, které však v říjnu poklesly. V průměru za třetí čtvrtletí byla dynamika silná (+2,7 % podle hodnoty), ale také díky růstu cen (+1,1 % podle objemu). Růst italského vývozu je tažen americkým trhem, zejména v oblasti léčiv a oděvů, a to i díky slabému euru.

Na druhou stranu vývoz do Číny a Japonska byl pomalý a prodej do Ruska se snížil přibližně o třetinu. V říjnu byly velmi slabé zahraniční výrobní zakázky. Do budoucna bude nejistotu a inflaci ovlivňovat slabá zahraniční poptávka, zejména v Evropě.

Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Il Sole 24 ore.
     

• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí