Zdroj: CzechTrade

Výstavba kotelny na biopaliva v Rize bude stát téměř 29,5 milionu eur

Nová kotelna na biopaliva zvýší podíl obnovitelných zdrojů ve výrobě tepelné energie v Rize ze současných 36 na 45 %.

Výstavba kotelny na biopaliva v Rize na ulici Rencēnu bude stát necelých 29,5 milionu eur, informuje společnost AS Rīgas siltums. Z vlastních zdrojů společnost zaplatí 7,5 milionu eur, dalších 22 milionů eur poskytne banka v podobě úvěru. Zároveň chce Rīgas siltums získat 4 miliony eur z finančních prostředků Evropské unie.

Ilustrační fotografie

„Dne 23.5.2023 byla do základů kotelny na biopaliva na ulici Rencēnu položena časová kapsle. S touto kotelnou se výrazně zvýší podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě tepelné energie ve městě Riga, čímž se sníží výroba z fosilních zdrojů energie,“ uvedl člen představenstva společnosti AS Rīgas siltums Raivis Elliņš.

Elliņš dále vysvětlil, že obnovitelné zdroje se získávají právě v Lotyšsku, proto má rozvoj zdrojů tepla pozitivní vliv na jeho ekonomiku. Očekává se, že v důsledku výstavby nové kotelny na biopaliva dojde v Rize ke zvýšení podílu obnovitelných zdrojů ve výrobě tepelné energie, a to z 36 % na 45 % při využití dřevní štěpky.

ExportMag.cz: Ve světě vznikne síť ekologických učeben Archimedes s českými technologiemi

AS Rīgas siltums je 100% vlastníkem realizátora projektu kotelny společnosti SIA Rīgas BioEnerģija. AS Rīgas siltums plánuje v příštích letech vybudovat v Rize další dva nové zdroje tepla. Poté bude společnost vyrábět více než 90 % tepla z obnovitelných zdrojů energie.

Kotelna na biopaliva bude vyrábět ročně přibližně 253 000 megawatthodin tepelné energie, což odpovídá spotřebě tepelné energie na vytápění 600 bytových domů za rok.

Projekt realizuje Asociace osob SIA AImasa (Lotyšsko) a UAB Elektrenu energetikos remontas (Litva). Stavební dozor provádí SIA Geo Consultants (Lotyšsko). SIA Rīgas BioEnerģija byla zaregistrována v roce 2015. Základní kapitál společnosti je 12,9 milionu eur. V období od 1. října 2020 do 30. září 2022 společnost fungovala s obratem 15,12 milionu eur a ziskem 5 milionů eur.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Pobaltí.
Zdroj: Dienas bizness

• Teritorium: Evropa | Lotyšsko | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme