Výstavba železničního koridoru mezi státy USMCA

Po šesti měsících plánování došlo k definování projektů, které budou součástí koridoru mezi státy USMCA, přičemž 80 % infrastruktury se bude budovat v Mexiku. Zájem o účast na projektu vyjádřily společnosti z deseti zemí světa.

Většina železniční infrastruktury na území USA a Kanady je již postavená. Tento projekt posílí a usnadní obchodní výměnu mezi zeměmi dohody USMCA (dříve NAFTA). Jelikož se jedná o projekt plně financovaný soukromým sektorem, tak výstavba koridoru nebude předmětem veřejné soutěže.

Součástí projektu bude výstavba moderního přístavu ve městě Mazatlán, ve státě Sinaloa; železnice Durango-Mazatlán a čtyři průmyslové parky, přičemž dva budou postaveny v mexickém státě Coahuila a další dva v Durangu.

Přístav, který by měl díky nejnovějších technologií a inovativního inženýrství minimalizovat environmentální rizika, si bude vyžadovat investici ve výši přibližně 1,3 miliard dolarů, železnice zhruba 211 milionů dolarů a průmyslové parky až 600 milionů dolarů. Později by mohly být vyčleněny další investice na obnovu stávajícího nákladního spojení, které propojuje Durango s hranicemi USA přes stát Coahuila i investice na další doplňkové stavby, zahrnující například silnice.

Ačkoliv prvotní ideou byla výstavba pouze přístavu, díky kterému by se měly otevřít nové obchodní cesty do Asie, což je zajímavé nejen pro Mexiko ale také pro Spojené státy, postupem času došlo k rozhodnutí, že má smysl znovu aktivovat také projekt Durango – Mazatlán a následně otevřít čtyři logistická centra jako součást koridoru. Tyto centra budou instalovaná v obci Frontera a v blízkosti obci Nava ve státě Coahuila, blízko hranic s Texasem. Další pak ve městě Durango, nedaleko letiště a poslední park pak ve městě Lerdo, nedaleko města Torreón.

Pokud vše půjde podle plánu a veškerá povolení budou vydána včas, tak by výstavba železničního spojení mohla začít již v září.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko.
Zdroj: www.bnamericas.com
• Témata: Ekonomika ve světě