Využití 5G sítě v Číně

Čína nyní při budování nové infrastruktury urychluje výstavbu 5G sítě. Chce povzbudit virem zasaženou ekonomiku a zároveň splnit dlouhodobý cíl stát se světovým lídrem v hi-tech inovacích.

Čínská vláda očekává, že se do konce roku vybuduje a zprovozní 600 000 5G stanic v celé zemi. Na konci prvního kvartálu Čína vybudovala a zprovoznila již 198 000 těchto stanic pokrývajících přes 50 měst. V loňském roce tlačila na realizaci 5G sítě z pozice národního zájmu a čínští 5G operátoři se obávali o obchodní využití 5G a ziskovosti celého projektu.

Nicméně situace s covidem-19 dramaticky změnila celou situaci – epidemie donutila většinu zaměstnanců pracovat on-line, což vytvořilo obrovské možnosti na trhu pro investice do 5G sítě. Využití 5G technologie je nyní zřejmé hlavně v aplikacích pro zdravotní péči, veřejnou bezpečnost, vzdělávání, výrobu a logistiku.

Celkem 22 čínských provincií a měst již implementovalo 5G aplikace v boji s koronavirem, mezi hlavní centra pro zkoušky 5G technologie patří provincie Če-ťiang, Kuang-tung, Ťiang-su a města Peking, Šanghaj a Wu-chan.

Očekává se, že v následujících sektorech se již nyní bude využívat 5G technologie:

  • Zařízení pro spotřebitele – 5G mobilní telefony (výrobci telefonů, výrobci komponentů pro telefony, prodejci telefonů), přenosné zařízení (VR brýle, VR helmy, 5G hodinky, apod.)
  • Aplikace pro virtuální svět – VR hry, VR filmy, aplikace pro virtuální schůzky, internet věcí (IoT), atd.
  • Tradiční odvětví – zdravotní péče, vzdělávání, maloobchod, výroba, služby a logistika. Všechna tato odvětví musejí projít digitální transformací a aplikací nových technologií.

Zpracoval: kolektiv kanceláře CzechTrade v Šanghaji.

Pravidelné novinky e-mailem