Využívání solárních panelů v JAR může být v budoucnu problematické

Lidé využívající solární panely ve svých domácnostech mohou v budoucnosti platit více peněz, energetický regulační úřad se společností Eskom připravuje nové tarify a sazebníky.

Jihoafričanům došla trpělivost s nespolehlivými dodávkami elektřiny od státní společnosti Eskom. Kromě stále rostoucích cen dochází k častým výpadkům a plánovaným odstávkám. Více domácností se pokouší přecházet na alternativní zdroje energie, přičemž nejvíce využívají solární panely na střechách domů, neboť Jižní Afrika je známá velmi slunečným počasí přes celý rok.

Ilustrační fotografie

Řada těchto domácností však stále zůstává připojena k síti Eskomu, jelikož někdy jim energie ze solárních panelů nevystačí na celý den. A právě tito uživatelé by v budoucnu mohli čelit drastickému nárůstu cen užité energie ze sítě Eskomu.

Národní regulační úřad pro energetiku (Nersa) připravuje novou metodiku, přičemž nejvíce mluví o třech základních skupinách uživatelů:

  • velcí uživatelé – např. doly nebo velké továrny, které energii konzistentně využívají ve dne i v noci
  • normální spotřebitelé – lidé, kteří nejvíce užívají elektřinu v domácnostech ráno a večer
  • spotřebitelé s proměnlivou poptávkou – lidé využívající jiné zdroje energie, kteří se až v případě nepřízně počasí připojují k síti Eskom

Řada lidí si vypomáhá invertory nebo naftovými generátory, ale právě stále rostoucí ceny tuto alternativu také výrazně prodražují.

Eskom prozatím fungoval na principu fixní a variabilní ceny, přičemž fixní částka by měla být pro všechny uživatele stejná a variabilní podle spotřeby energie (čili čím více spotřebované energie, tím vyšší cena za kWh). Právě tento systém ale uživatelé solárních panelů narušují a Eskom nevydělává dostatek peněz. Přichází tedy s novou taktikou, kdy by byl účtován objemový energetický tarif a denní síťový poplatek nezávisle na využití. 

Ve skutečnosti by to mohlo znamenat, že uživatelé solárních panelů by platili více než dříve, protože by museli platit denní poplatek, i když by svou celkovou spotřebu elektřiny mohli pokrýt vlastní výrobou. Eskom také chce, aby byly zrušeny tarify se sklonem, což by mohlo vést k tomu, že uživatelé s vyšší spotřebou budou platit za elektřinu méně, zatímco uživatelé s nižší energií budou platit více.

Experti však varují, že potrestání uživatelů solární energie může odehnat více platících zákazníků Eskomu tím, že by úplně odešli ze sítě. To by mohlo přinést další velký zásah do příjmů společnosti Eskom.

Nersa si klade za cíl v únoru dokončit diskusní dokument o nové metodice. Diskuze by měla proběhnout v květnu, aby byla finálně připravena do srpna, aby Eskom mohl aplikovat sazby pro další rok podle nové metodiky.


Zdroj: moneyweb.co.za, mybroadband.co.za
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade JAR

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika