Vývoj italské ekonomiky ve druhém čtvrtletí

Vývoj italského HDP ve 2. čtvrtletí 2022 je slabý, a to kvůli pokračující válce na Ukrajině, cenám ropy, plynu a energií obecně. Pokračuje expanze ve stavebnictví.

Zmírnění protipandemických omezení připravilo půdu pro silnější oživení cestovního ruchu, mobilita ve volném čase se skutečně zvyšuje, ale ještě se plně nezotavila.

Ilustrační fotografie

Vývoj italského HDP ve 2. čtvrtletí 2022 se jeví jako slabý. Rostou ceny komodit a je nedostatek materiálu. Pokles výskytu koronaviru by však mohl podpořit cestovní ruch a služby, ale inflace brzdí spotřebu domácností.

Ceny ropy v červnu vyskočily na 126 dolarů za barel (ze 113 dolarů v květnu), což se blíží k jejich březnovému maximu. Zemní plyn v Evropě pomalu klesal (81 eur/MWh z 89, i když od konce roku 2019 zůstal šestkrát dražší), ale kvůli omezení ruských dodávek prudce vyletěl k 120 eurům.

Český dodavatel uspěl v prestižním CERNu. Co tam firmy Arbyd dodala?

Důvěra podnikatelů ve zpracovatelském průmyslu (109,3 v květnu z 109,9 v dubnu) od listopadu trvale klesá. To je doprovázeno postupným zhoršováním objednávek. Index PMI nadále klesá (51,9 v květnu) a je na nejnižší úrovni za poslední rok a půl.

Na druhou stranu výroba se až do dubna udržela a výrazně překonala očekávání (po poklesu o 0,6 % v 1. čtvrtletí). Tato výrobní odolnost italských průmyslových podniků nebude mít dlouhého trvání, protože marže jsou v důsledku rostoucích cen komodit velmi nízké (v některých případech záporné).

Zmírnění protipandemických omezení připravilo půdu pro silnější oživení cestovního ruchu. Mobilita ve volném čase se skutečně zvyšuje, ale ještě se plně nezotavila (pokles o 4,8 % v květnu u domácího cestovního ruchu). Kumulované příjmy a úspory italských domácností snižují v důsledku prudkého nárůstu cen energií a potravin (které tvoří 9,2 %, resp. 19,5 % výdajového koše).

Tyto faktory by mohly omezit obnovu spotřeby mimo domov. Proto by oživení ve službách ve druhém čtvrtletí mohlo být nižší, než se původně očekávalo. Tento scénář je v souladu s dynamikou indexu PMI: v květnu prudce poklesl (53,7 z 55,7), i když stále naznačuje expanzi ve službách.

Květnové ukazatele signalizovaly pokračující expanzi ve stavebnictví ve 2. čtvrtletí (nárůst o 6,9 % produkce oproti 1. čtvrtletí). Přispívá k tomu i část příjmů domácností, které jsou vynakládány na investice (do obnovy bydlení více než 5,0 mld. eur v 1. čtvrtletí 2022 od konce roku 2019). Tyto zdroje podporují odolnost italské ekonomiky, protože podporují celkové fixní investice (přírůstek o 3,9 % v 1. čtvrtletí).

Zpracoval tým pracovníků kanceláře CzechTrade Itálie.
Zdroj: Il Sole 24 ore

• Teritorium: Evropa | Itálie | Zahraničí