Vývoj situace v Jihoafrické republice

V Jihoafrické republice nadále platí tvrdá opatření proti šíření koronaviru.

Ekonomická situace:

Vzhledem k prohlubující se ekonomické krizi v JAR a restrikcím, které stát zavedl (zákaz prodeje alkoholu a tabákových výrobků, zákaz turismu), přišly a přijdou o práci statisíce lidí. Míra nezaměstnanosti se tudíž přiblíží 50 procentům. To bude mít také dopad na chod státu, jelikož přijde o příjem z výběru daní výše zmíněného.

V zemi opět začíná energetická krize, minulý týden už začaly plánované výpadky elektrického proudu, tzv. loadshedding. Vzhledem k tomu, že tyto informace jsou veřejně dostupné, zvyšuje se počet trestných činů. Miliony lidí v JAR žijí na pokraji chudoby, což také vede ke zvýšené kriminalitě ve všech provinciích země.

I přes omezené možnosti místních firem, je patrná snaha z jejich strany o znovunastartování obchodních činností ve všech odvětvích. Místní společnosti se snaží navázat na aktuální potřeby obyvatelstva JAR v dodávkách:

  • potravin (zemědělství)
  • vody (vodohospodářství)
  • energie z obnovitelných zdrojů, nezávisle na státním distributorovi elektrické energie.

Veškeré administrativní činnosti se s ohledem na počet nakažených prodlužují v řádech dnů, někdy i týdnů. Pro některé společnosti, státní podniky i složky integrovaného systému platí, že v případě podezření na nákazu koronavirem musí být tyto pobočky okamžitě celé uzavřeny. 

Situace v Jihoafrické republice se opět zhoršila, což má za následek určitá omezení pro všechny.

  • Stav národní katastrofy byl prodloužen do 15. 8.
  • Znovuzavedení prohibice prodeje alkoholu.
  • Od pondělí 13. 7. je opět v platnosti noční zákaz vycházení (21:00–4:00).
  • Rodinné a jiné návštěvy striktně zakázány.

Ke dni 14. 7. je pozitivně testováno téměř 290 tisíc pacientů (4 200 úmrtí), nákaza se nejrychleji šíří v centrální provincii Gauteng, kde je více než 100 tisíc nakažených. Pandemie nyní postupuje jedním z nejrychlejších temp ve světě. Prezident očekává, že v různých částech země dosáhne vrcholu v odlišném časovém horizontu – pravděpodobně mezi koncem července až pozdním zářím.

Od 1. června byl obnoven provoz některých služeb (restaurace, kadeřnictví, kina, konference, apod. a rovněž i ubytovacích zařízení s výjimkou typů AirBnB). Ostatní ekonomické činnosti (provoz všech obchodů, výrobních zařízení a dolů) jsou umožněny při stálém dodržování přísných hygienických opatření. Je aplikován zákaz prodeje cigaret (a opět tedy alkoholu).  Platí povinné nošení roušek na veřejnosti (venku i uvnitř).

Hranice státu jsou stále uzavřeny, pohyb mezi provinciemi povolen pouze lidem s povolením, do jisté míry byla ale obnovena vnitrostátní letecká doprava (pouze za účelem zaměstnání/obchodu či k zajištění nezbytných služeb – nikoliv turistika či soukromé cesty). Zatím není známo, kdy se otevřou hranice, současné odhady předpokládají s nejdřívějším termínem v lednu příštího roku.

Kromě hlavních letišť v Johannesburgu (OR Tambo a Lanseria), Durbanu (King Shaka) a Kapském Městě je od 1. 7. pro vnitrostátní dopravu obnoven provoz dalších 7 letišť (Bram Fischer International, Kruger Mpumalanga International, Pietermaritzburg, Port Elisabeth, Richardsbay, Skukuza, Upington International). Mezinárodní lety jsou omezeny na repatriační lety (KLM, Swiss, Qatar) a kargo.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade v Johannesburgu.

Pravidelné novinky e-mailem