Zdroj: CzechTrade

Vývoz korejských rafinérií ropy dosáhl v roce 2022 nového maxima

Největší vliv na exportní profil korejských rafinérií mají konflikt na Ukrajině a čínská omezení pandemie covidu-19.

Export jihokorejských rafinérií ropy dosáhl rekordní úrovně v roce 2022 v důsledku prudce rostoucích globálních cen energií uprostřed vleklé války mezi Ruskem a Ukrajinou.

Ilustrační fotografie

Kombinovaný vývoz místních rafinérií ropy dosáhl vloni 57 miliard dolarů, což je o 71,2 procenta více než o rok dříve. Jedná se o nejvyšší úroveň od roku 2012, kdy vývoz dosáhl 53,2 miliardy dolarů. Podle místa určení přepravila Jižní Korea loni ropné produkty do 64 zemí, oproti 58 zemím v roce 2021.

Austrálie se na vývozu podílela 18,3 procenta, za ní následoval Singapur s 12,1 procenta a Spojené státy s 8,3 procenta. Čína představovala pouhých 8 procent, což je prudký pokles z 20 procent zaznamenaných v roce 2021, a to kvůli nulovým omezením pandemie covidu-19, které zasadily tvrdou ránu jejím průmyslovým aktivitám.

Očekává se, že v roce 2023 budou jihokorejské rafinerie ropy těžit z čínských virových omezení spolu s exportními předpisy uvalenými na Rusko Evropskou unií, uvádí asociace. Zpomalující globální ekonomika na druhou stranu také představuje hrozbu pro místní rafinérie ropy.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jižní Korea.
Zdroj: Yonhap News

• Oblasti podnikání: Ostatní
• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí

Doporučujeme