Zdroj: CzechTrade

Vývoz potravin a zemědělských výrobků z Japonska rostl i v minulém roce

Objem vývozu z Japonska za leden až listopad 2022 překonal 1,24 bil. jenů, nejvíce se vyvezlo hřebenatek, whisky a hovězího.

Japonsku se podařilo navázat na dlouhodobý trend růstu objemu vyvezených potravinářských a zemědělských výrobků. Jeho hodnota přitom v roce 2012 nedosahovala ani 0,5 bil. jenů a jen za poslední tři pandemické roky vzrostla, nejen díky masivní podpoře japonské vlády, o 50 %.

Ilustrační fotografie

Jeho růst vedle tradičních rybářských produktů či hovězího přiživuje především stále rostoucí popularita japonské whisky a ovoce. Objem vyvezených jahod tak loni meziročně vzrostl o 10 %, v případě broskví dokonce o 50 %. Pokračoval i trend v růstu množství exportovaného alkoholu. Jeho objem v roce 2021 poprvé překonal hodnotu 100 mld. jenů a loni si polepšil o dalších 20 % na hodnotu 128 mld. jenů.

Dlouhodobý růst v množství vyvezených potravin nicméně neznamená, že by Japonsko mělo blízko k potravinově soběstačné zemi. Naopak hodnota obchodní bilance se v loňském roce zastavila na záporných 9,1 bil. jenů, což při srovnání s rokem 2012 ukazuje více než 18% navýšení rozdílu.

Japonsko i nadále zůstává zemí vhodnou pro dovoz celé řady potravinářských produktů, ať se jedná o masné (z ČR je možný pouze dovoz vepřového), mléčné či cukrovinkářské výrobky.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře agentur CzechTrade a CzechInvest Japonsko.
Zdroj: Nikkei

• Oblasti podnikání: Potravinářský průmysl
• Teritorium: Asie | Japonsko | Zahraničí

Doporučujeme