Vývoz ze zón volného obchodu v Jižní Koreji dosáhl historického maxima

Poptávka po kritických produktech v Korejské republice nadále sílí.

Dle zprávy jihokorejského ministerstva průmyslu vzrostl vývoz společností v zónách volného obchodu meziročně o 89,6 procenta a dosáhl v loňském roce historického maxima. Odchozí zásilky dosáhly 10,94 miliardy dolarů, což podle údajů ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky vůbec poprvé překonalo hranici 10 miliard dolarů.

Ilustrační fotografie

Růst lze přičíst silné poptávce po elektrickém a elektronickém zboží, automobilových čipech, polovodičových produktech a položkách souvisejících s pandemií na pozadí globálního ekonomického oživení, uvedlo ministerstvo.

Jižní Korea provozuje 13 zón volného obchodu po celé zemi, včetně západního města Inčchon a jihovýchodního přístavního města Pusan, na podporu exportu a zahraničních investic. K září 2021 tam podnikalo celkem 1152 tuzemských i zahraničních firem. Jejich společné tržby loni podle údajů tvořily 1,7 procenta celkového exportu Jižní Koreje.

V roce 2021 export meziročně vzrostl o 25,8 procenta a dosáhl rekordní výše 644,54 miliardy dolarů. „Vláda podnikne kroky k aktivní podpoře exportérů a k implementaci způsobů inovace provozu zón volného obchodu,“ uvedlo ministerstvo.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade a CzechInvest Jiřní Korea v Soulu.
Zdroj: Yonhap News

 

• Teritorium: Asie | Korejská republika | Zahraničí