Australský senát pracuje na odstranění legislativních překážek při budování větrných elektráren v australských vodách

Provozovatel trhu s energiemi v Austrálii AEMO dokonce identifikoval několik větrných oblastí, které by mohly pojmout větrné turbíny o celkovém výkonu až 40 GW.

Federální vláda Austrálie vůbec poprvé předložila návrh na úpravu legislativy za účelem umožnit výstavbu větrných elektráren na moři. Zákon, který má umožnit budování energetických infrastruktur na moři, letos v září předložil parlamentu ministr energetiky Angus Taylor a to v návaznosti na několikaleté naléhání skupinami bojujícími za životní prostředí, jednotlivými vládami i developery, kteří vidí ohromný zdroj obnovitelné energie nad hladinami australských vod.

Ilustrační fotografie

Austrálie už má nyní rozsáhlý pořadník takovýchto projektů na větrné farmy o objemu 20 GW. Všechny projekty jsou nicméně stále v počáteční fázi. Provozovatel trhu s energiemi v Austrálii AEMO dokonce identifikoval několik větrných oblastí, které by mohly pojmout větrné turbíny o výkonu až 40 GW. Větrné projekty by navíc mohly podpořit obnovou výroby v odlehlejších regionech Austrálie dodávkami čisté a stabilní energie a tím i rozvoj pracovních příležitostí.

Austrálie má díky své rovinaté geografii ideální podmínky pro větrné elektrárny, které tak lze umístit nedaleko pobřeží a zároveň blízko průmyslových zón. Příkladem mohou být oblasti Hunter anebo Illawarra. Třeba projekt Star Of The South by mohl pokrýt až 20 % energetických nároků státu Victoria, přičemž by se jednalo jen jo jednu větrnou farmu nad mořem.

Ředitel společnosti Star of the South Casper Frost Thorhauge vnímá předložení zákona jako obrovský milník jež umožní přístup k obrovským zdrojům obnovitelné energie nedaleko australského pobřeží. Organizace Friends of Earth považuje jako nezbytné od vlády Scotta Morrisona okamžité zahájení diskuse se zástupci občanů v jednotlivých regionech za účelem stanovení zón pro výstavbu větrných farem.  

Zdroj: https://reneweconomy.com.au/
Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Austrálie.