Podle Národního průzkumu domácností přes dvě třetiny dotázaných, kteří potřebovali zdravotní péči, ji nezískali. Hlavními důvody jsou dlouhé čekací doby, nedůvěra ve zdravotnický personál i geografická vzdálenost zdravotnických zařízení a nemocnic. Obecně v Peru najdeme výrazné rozdíly v kvalitě poskytované péče.
Síť nemocničních zařízení spravovaných přímo Ministerstvem zdravotnictví Minsa poskytuje péči nepojištěným občanům, kteří se ke zdravotní péči dostanou pouze prostřednictvím státního programu Komplexního zdravotního pojištění (SIS). Pojištění SIS je určeno pro nejohroženější a nejchudší skupiny obyvatel. Zařízení typu Minsa se potýkají s nedostatkem moderního vybavení, lůžek a personálu, což se odráží na kvalitě poskytované péče a dlouhých čekacích dobách.
ExportMag.cz: Startup spojil zdravotní rehabilitaci, hru a virtuální realitu
Naopak síť nemocnic a specializovaných center EsSalud poskytuje zdravotní služby formálně pojištěným zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům. Tento typ zdravotní péče, která je oproti Minsa kvalitnější, může využívat jen 29 % pojištěných Peruánců. Také zařízení EsSalud se potýkají s omezenou kapacitou, nedostatkem léků a přístrojů.
Pro pacienty, kteří hledají alternativu k veřejnému zdravotnímu systému, jsou soukromé kliniky jedinou možností. Zde je možné náklady zdravotní péče hradit prostřednictvím soukromého zdravotního pojištění nebo v hotovosti. Tyto kliniky nabízejí lepší péči, kratší čekací doby, moderní vybavení a také rychlý přístup k diagnostice a léčbě. Soukromé kliniky však zůstávají pro většinu obyvatelstva nedostupné. Většina Peruánců si soukromou péči dovolit nemůže a nějaký typ soukromého pojištění má jen 10 % z nich.
Nedostatek personálu, nemocnic nebo krve
Dalším problémem, který komplikuje situaci v peruánském zdravotnictví, je nedostatek odborného zdravotního personálu. Rodinní příslušníci pacientů často zastupují práci sester a zajišťují péči, což snižuje efektivitu celého systému. Kromě toho je v Peru nedostatečné zásobování krví a nemocnice často vyžadují, aby příbuzní zajistili dárce, pokud má být provedena transfuze.
V Peru obecně chybí nemocnice. Podle studie Ministerstva zdravotnictví je pro dosažení optimálního stavu potřeba v období let 2025 až 2027 vybudovat 152 nových nemocnic. Největší nesoulad mezi počtem existujících zdravotních zařízení a optimálním stavem pozorujeme v regionu Piura a Cajamarca.
Do zdravotnictví proto proudí veřejné i soukromé investice
Na rok 2024 obdrželo zdravotnictví veřejný investiční rozpočet ve výši 1 338 milionů USD. Agentura na podporu soukromých investic dále pracuje na koncesi šesti nových projektů typu PPP v celkové hodnotě 700 milionů dolarů.
V běhu je také plán na modernizaci 11 státních zdravotních zařízení, která jsou více než 100 let stará, a mnoho soukromých investičních projektů. To představuje velkou příležitost také pro české společnosti, především pak pro výrobce zdravotnických přístrojů, zařízení a nemocničního vybavení.
Exportních příležitostí na peruánském trhu využili nejen účastníci květnové oborové mise, kterou organizovala zahraniční kancelář CzechTrade Peru. Mise se zúčastnili zástupci těchto firem: Aries – vývoj a výroba zdravotnického kompresního a ortopedického zboží, ZPT Vigantice – vývoj a výroba komunikačních a signalizačních systémů pro nemocnice, Flídr medical – výroba, montáž, servis zdravotnických prostředků a instalace potrubních rozvodů medicinálních a technických plynů a vakua, BioVendor MDx – vývoj a výroba souprav na detekci rakoviny, software pro analýzu získaných dat, Biomag Medical – výroba 3D přístrojů pro magnetoterapii ve zdravotnických zařízeních i pro domácí péči, Linet – výroba nemocničních a pečovatelských lůžek.
Čeští exportéři v průběhu několika dní absolvovali jednání s představiteli soukromých i státních klinik a nemocnic, se společnostmi odpovědnými za vybavování nových i modernizaci stávajících zdravotních zařízení i s distributory zdravotního zařízení a potřeb.
V polovině října připravila zahraniční kancelář CzechTrade Peru ještě program pro individuální návštěvu společností PROMA REHA, výrobce nemocničních lůžek, a MZ Liberec, výrobce rozvodů medicinálních plynů a dalšího příslušenství, obohacený o návštěvu zdravotního veletrhu Tecnosalud. Cesta se uskutečnila v období od 16. do 18. října 2024 v Limě.
Peruánský trh se zdravotnickým zařízením je zaplaven produkty z Číny a nemocnice často nakupují produkty online prostřednictvím e-shopů jako Alibaba, Amazon nebo AliExpress. Zároveň se však ukazuje, že levné produkty nemají dlouhou životnost a mnoho nemocnic začíná poptávat kvalitní výrobky evropské nebo americké výroby.
V případě, že vstupujete na peruánský trh nebo zde rozšiřujete své obchodní aktivity, neváhejte oslovit zahraniční kancelář v Limě, a sjednat si individuální asistenci a pomoc při výběru a oslovení obchodních partnerů v Peru.