Zdroj: CzechTrade

Westinghouse a bulharská JE Kozloduj podepsaly smlouvu o spolupráci

Bulharsko pracuje na své energetické bezpečnosti. České firmy mají možnost se zapojit do připravovaných projektů na JE Kozloduj.

Westinghouse Electric a JE Kozloduj podepsaly smlouvu na výstavbu nového reaktoru. Realizace přípravných inženýrských prací začíná již tento měsíc.

Ilustrační fotografie

Společnost Westinghouse oznámila, že podepsala smlouvu na předběžné inženýrské činnosti (Front-End Engineering & Design, FEED) s NPP Kozloduj – nové kapacity na výstavbu nového reaktoru s technologií AP1000® v areálu JE Kozloduj.

Letos v červnu byla zahájena realizace zakázky, která zahrnuje aktivity k posouzení možností integrace bulharského průmyslu do projektu výstavby nové jaderné elektrárny s technologií AR1000® a maximálního využití stávající infrastruktury v Kozloduji v areálu JE.

ExportMag.cz: V Jordánsku Češi uspěli se sklem, voňavkami i fotovoltaikou

„Jsme rádi, že můžeme zahájit realizaci přípravných inženýrských činností souvisejících s výstavbou projektu nejpokročilejší technologie na světě pro jadernou elektrárnu III+ generace, která bude poskytovat čistou a spolehlivou základní energii našim zákazníkům a bulharské populaci,“ řekl David Durham, prezident Power Systems Westinghouse. „Děkujeme společnosti Kozloduj NPP-New Capacity a bulharskému parlamentu za důvěru v naši přední a osvědčenou technologii v reálném provozu. Blahopřejeme JE Kozloduj-Nové kapacity za jejich promyšlený přístup k realizaci projektu, který zajistí maximální lokalizaci projektových aktivit,“ dodává Durham.

Začátkem tohoto roku obě země podepsaly memorandum o porozumění o vytvoření společné pracovní skupiny pro plánování výstavby reaktorů s technologií AP1000® v Bulharsku. Pracovní skupina je v procesu posuzování regulačních, licenčních a konstrukčních požadavků a připravuje zrychlený harmonogram akcí na podporu energetické strategie Bulharska. Smlouva FEED je prvním krokem v projektu výstavby nové jaderné elektrárny s technologií AP1000®.

V současné době jsou v provozu dva reaktory s ruskou technologií BBEP-1000 v lokalitě Kozloduj. V prosinci 2022 Westinghouse podepsal 10letou smlouvu na dodávku čerstvého jaderného paliva pro jeden z bloků JE Kozloduj, přičemž dodávky začnou v roce 2024. Jaderné palivo se bude vyrábět v závodě Westinghouse ve Västerös ve Švédsku a je jediným výrobcem jaderného paliva pro bloky s technologií VVER-1000, který je zcela nezávislý na ruských dodávkách a technologiích.

Technologie jaderného reaktoru AP1000 generace III+ je jediná na světě s plně pasivními bezpečnostními systémy s modulární konstrukcí, která má také nejnižší uhlíkovou stopu na MWe. Kromě dvou reaktorů, které již byly postaveny technologií AP1000® v závodě Vogtle v Georgii, USA, čtyři reaktory s technologií AP1000 postavené v Číně v současné době zaznamenávají rekordy během svého komerčního provozu.

V Číně je také ve výstavbě 6 nových reaktorů. Polsko si nedávno pro svůj jaderný energetický program vybralo také technologii AP1000® a pro Ukrajinu se plánuje výstavba dalších 9 reaktorů. Tato technologie je předmětem zájmu v zemích střední a východní Evropy a také ve Spojeném království a Spojených státech.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bulharsko.
Zdroj: www.economy.bg

• Teritorium: Bulharsko | Evropa | Zahraničí
• Oblasti podnikání: Energetika

Doporučujeme