Zdroj: CzechTrade

Westinghouse bude dodávat palivo do bulharské jaderné elektrárny JE Kozloduj

Bulharsko se snaží zajistit energetickou bezpečnost nahrazováním partnerů. Je to signál pro české firmy, aby vyvíjely více aktivit na bulharském trhu v oblasti energetiky.

JE Kozloduj a Westinghouse Electric Sweden AB podepsaly 22. prosince smlouvu na dodávku čerstvého jaderného paliva pro 1000megawattový blok 5 jaderné elektrárny na dobu 10 let. Jde o první krok k diverzifikaci dodávek jaderného paliva, které dosud pocházelo pouze z Ruska. Westinghouse Electric Sweden AB je evropská divize americké společnosti Westinghouse.

Ilustrační fotografie

JE Kozloduj vyrábí 35 % elektřiny v zemi a využívá jaderné palivo dodávané ruskou státní společností Rosatom. Smlouva je plněním programu JE Kozloduj dohodnutého se Zásobovací agenturou (ESA) Euratomu pro diverzifikaci dodávek čerstvého jaderného paliva a v souladu s rozhodnutím Národního shromáždění urychlit proces zajištění alternativního dodavatele.

Podobná dohoda se připravuje s francouzským Framatomem na dodávku paliva pro další 1000megawattový blok 6 jaderné elektrárny v Kozloduji. Tím by bylo dosaženo úplné diverzifikace a zabezpečení dodávek ze dvou nezávislých neruských zdrojů, ujišťují bulharské úřady.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Bulharsko.
Zdroj: www.economy.bg

• Oblasti podnikání: Bezpečnost | Energetika
• Teritorium: Bulharsko | Evropa | Zahraničí

Doporučujeme