Z Rakouska je země supermarketů. Má jich nejvíc v Evropě

Jen málokterá evropská země má tak vysokou hustotu zásobování jako Rakousko.

Supermarkety a diskonty jsou pro rakouskou populaci nejpreferovanějším zdrojem nákupů. Najdete je tady skoro na každém rohu. Rakousko je dokonce jednou ze zemí v Evropě s nejvyšší hustotou poboček supermarketů.

Podle Rakouské obchodní komory (WKÖ) je v Rakousku kolem 5 300 obchodů s potravinami, a to nepočítáme specializované maloobchody s potravinami. Hustota nabídky sortimentu v Rakousku je 60,1 obchodů na 100 000 obyvatel. V Německu je tato hodnota 45,5. „To znamená, že hustota dodávek v Rakousku je téměř o třetinu (na obyvatele) vyšší než v sousední zemi,“ řekl ředitel pobočky WKÖ Christoph Tamandl.

Ve většině Rakouských obcí se objevují stejné reklamy. Není divu, koneckonců velcí hráči jako je Spar, Rewe a diskontní firmy Hofer a Lidl v roce 2020 podle statistické databáze Statista sdíleli více než 90 procent trhu. Zcela odlišné je to v Německu: Data ukazují, že přední společnosti (Edeka Group, Rewe Group, Schwarz Group) drží přibližně 64 procent tržních podílů v obchodu s potravinami.

Silná koncentrace v domácím maloobchodu s potravinami má za následek velmi intenzivní konkurenci mezi hlavními účastníky trhu. Aby si účastníci trhu udrželi a zajistili podíly na trhu, je důležité mít celostátní působnost s pobočkami a neustále rozšiřovat nebo modernizovat stávající trhy – ku prospěchu spotřebitelů, “říká Tamandl.


Silná konkurence, nízká návratnost tržeb

Silná konkurence způsobuje nízkou návratnost tržeb v odvětví maloobchodu s potravinami. Obchody na okraji města lze provozovat efektivněji než strukturálně omezené pobočky v centrech měst. Spolkové země si dále pohrávají s územním plánováním a stavebními zákony, sleduje územní plánovač Andrea Jeindl. Například od loňského roku ve Štýrsku musí být venkovní parkovací místa omezena podle velikosti společnosti nebo postavena jako podzemní nebo vysoká patrová parkoviště.

Dle Tamandla je podle místní situace také potřeba cílených podpůrných opatření pro malé obchody s potravinami v centru obce, které často provozují nezávislí obchodníci. V některých spolkových zemích již existují úspěšné koncepty. Tímto způsobem by měla být zajištěna také místní nabídka v malých městech a strukturálně slabších oblastech.


Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko

Zdroj: Wiener Zeitung
• Oblasti podnikání: Maloobchod | Obchod | Potravinářský průmysl
• Teritorium: Rakousko