Začíná odpočítávání do otevření pekingské burzy

Odpočítávání do otevření velmi očekávané pekingské burzy začalo vydáním posledních dvou sad základních obchodních pravidel.

Na základě schválení Čínskou regulační komisí pro cenné papíry (CSRC), nejvyšším dohledem nad cennými papíry v zemi, vydala pekingská burza (BSE) v úterý dva soubory základních obchodních pravidel týkajících se transakcí a správy členů burzy.

Ilustrační foto

Souvisejících 31 podrobných směrnic týkajících se financování, fúzí a dohledu nad společnostmi bylo zveřejněno téhož dne. Všechna výše uvedená opatření vstoupí v platnost 15. listopadu.

BSE vydala pravidla pro řízení investiční compliance 17. září. Burza rovněž v pátek zveřejnila čtyři sady pravidel týkajících se kotací akcií, revizí, emisí pro blíže nespecifikované kvalifikované investory a procesů restrukturalizace společností platné od 15. listopadu. Odborná veřejnost se proto domnívá, že BSE zahájí svou formální činnost  právě k tomuto dni.

Burza na svých oficiálních stránkách uvedla, že poskytne přístup kvalifikovaným zahraničním institucionálním investorům a kvalifikovaným zahraničním institucionálním investorům v čínské domácí měně dle směrnic CSRC. BSE, která by se měla zaměřovat na podporu technologicky vyspělých malých a středních podniků. Zpočátku však bude postavena na akciích obchodovaných v rámci NEEQ Select, tj. nejvyšší úrovni akcií systému National Equities Exchange and Quotations. K dnešnímu dni bylo v tomto systému 68 společností, které budou přímo převedeny na BSE.

Denní cenové kolísání společností kotovaných na BSE je stanoveno na 30 procent a v první obchodní den nebude stanoven žádný limit. Individuální investoři, kteří mají na svých osobních účtech cenných papírů aktiva v hodnotě nejméně 500 000 jüanů (78 134 USD), budou podle veřejných informací moci na burze také obchodovat.

Spuštění BSE nejenže poskytne větší finanční podporu inovativním malým a středním podnikům, ale také obohatí čínský kapitálový trh, řekla Janice Hu, generální ředitelka globálního poskytovatele finančních služeb Credit Suisse pro Činu.

Ústřední regulační orgány se zaměřují na zlepšování fungování systému čínského kapitálového trhu a poskytování diverzifikovanějších kanálů financování pro všechny subjekty.

V současnoti dochází ke zdokonalování mechanismu pro zahraniční subjekty, které chtějí vstoupit na pekingskou burzu. Obecným trendem v posledních měsících je liberalizace finančního sektoru v Číně, včetně jako otevírání pro zahraniční instituce.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře agentury CzechTrade Čína.
Zdroj: China Daily

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Investice | Obchod
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí