Zahraniční finanční společnosti benefitují z otevírání Číny

Zahraniční finanční instituce využívají dalšího otevírání Číny a začínají hrát významnou roli na čínském kapitálovém trhu.

Zahraniční holdingové společnosti držely za první pololetí cenné papíry v celkové hodnotě převyšující 450 miliard RMB (přibližně 69,5 miliard USD), což je meziroční nárůst o 40 procent. Čína vyhlásila další uvolňování finančního trhu v červenci tohoto roku, což znamená zlepšení regulací v cross-border transakcích mezi mateřskou firmou a jejich pobočkami, dále pak umožnění participace zahraničního kapitálu na domácích finančních trzích.

Podle J.P. Morgan představuje nyní Čína pro jejich klienty jednu z největších příležitostí na světě a rovněž umožní čínským společnostem mezinárodní růst. V posledních letech dostalo povolení působit v Číně více než 100 zahraničních bank, pojišťoven, platebních a clearingových institucí.

Podle některých expertů bude mít zvyšující se podíl zahraničních finančních institucí vliv i na domácí finanční společnosti, které budou nuceny se tomuto konkurenčnímu tlaku vyrovnat. Zároveň to přinese i příležitosti pro čínské firmy, které budou moci nabídnout své služby high-end movitým klientům v zahraničí.

Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade Čína se sídlem v Šanghaji.
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí