Zahraniční investoři mají stále větší zájem o Saúdskou Arábii

I přes dopady ekonomické krize způsobení pandemií se Saúdské Arábii daří motivovat zahraniční investory, kteří shledávají tento trh atraktivním pro realizaci jejich obchodních aktivit v regionu. Nárůst ve srovnání s předchozím rokem je o 36 %.

Konkrétně se jedná o 478 licencí za první čtvrtletí 2021, což je nejvíce od roku 2005. Letos se na vzestupu podílel hlavně výrobní sektor, kdy se vydalo 114 licencí. Investice do průmyslového sektoru v tomto období znamenaly 4,7 mld. USD.

Maloobchod a tzv. e-commerce následoval se 78 licencemi, dále pak stavební sektor také s 78 licencemi, ICT sektor pak 41 nových licencí. Růst se vysvětluje jako účinnost nových programů, které v Saúdské Arábii vyhlašují, jako např. Made In Suadi, program, který se klade za cíl podpořit zejména malé a střední lokální výrobní podniky, být tak přínosný pro místní zaměstnanost a podíl na diverzifikaci ekonomiky.

Důležité je, že počínaje 1. lednem 2024, společnosti, které nebudou mít regionální sídlo pro ME v Saúdské Arábii, nebudou se moci ucházet o tendry vyhlašované v Saúdské Arábii.

Zdroj: https://gulfbusiness.com
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade SAE
• Teritorium: Asie | Saúdská Arábie | Zahraničí