Zahraniční investoři vkládají miliardy do čínského trhu s elektromobily

USA, EU, Japonsko a Jižní Korea investují miliardy dolarů do nové výrobní vlny EV a AV auto tech v Číně.

V roce 2018 se v USA vyrobilo 11 milionů motorových vozidel. Čína v tom roce vyrobila téměř 28 milionů vozidel. Třetí největší výrobce vozidel, Japonsko, vyrobilo skoro 10 milionů vozidel vozidel, v Indii to bylo přes pět milionů vozů. Čína tedy vyrobila více než Japonsko, Indie a USA dohromady. Německo, největší výrobce vozidel v Evropě, vyrobilo více než pět milionů vozidel.  

Ilustrační fotografie

Přichází však nová vlna. To, co se vyrábělo dříve, byla stará technika. Nyní máme novou technologii v podobě nových elektrických vozidel (NEV), tedy aut bez řidiče i elektrických vozidel, a to ohlašuje novou vlnu investic do Číny. Čína je největším světovým výrobcem automobilů a má největší globální spotřebitelský trh s automobily.

Tato nová vlna výroby vozidel NEV v Číně již probíhá a jde o investice v hodnotě mnoha miliard dolarů. Země začátkem roku otevřela část svého automobilového průmyslu s vlastním pohonem zahraničním investicím. Očekává se, že čínský trh sdílené mobility dosáhne do roku 2030 hodnoty 2,25 bilionu jüanů (352 miliard amerických dolarů), neboli složené roční míry růstu 20 až 28 procent. Existuje široký záběr v oblastech nově otevřených zahraničním investicím, včetně oblastí, jako jsou vývoj a výroba hardwaru, výzkum a vývoj technologií autonomního řízení, výzkum a vývoj bezpečnostních technologií a vývoj testovacích a vyhodnocovacích mechanismů a mnoho dalších.

Digitrony slaví comeback. Český startup uspěl s technickou stavebnicí

Tato vlna investic do NEV podpoří, stejně jako předchozí vlna investic do klasických automobilů, nové investice do Číny. Společnosti jako BMW, VW, BASF nebo Mazda budou brzy vyžadovat vlastní nové dodavatele automobilové techniky, aby je podpořily. K tomu jim mohou pomoci právě investice z Číny. Dalším trendem je nová čínská politika, kdy státní firmy přebírají strategické, avšak menšinové podíly v zahraničních společnostech, které mohou přinést potřebné odborné znalosti.

I když to není jen automobilový průmysl, který přitahuje investice do Číny. Zdejší spotřebitelská základna střední třídy je dnes přibližně 700 milionů a do roku 2030 vzroste na 1,3 miliardy. To představuje modernizaci a změny životního stylu, což je sektor, do kterého zahraniční společnosti investují stovky milionů dolarů.

Zpracoval kolektiv kanceláře CzechTrade Čína se sídlem v Šanghaji.
Zdroj: Dezan Shira & Associates

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Automobilový průmysl | Investice
• Teritorium: Asie | Čína | Zahraničí