Zahraniční pracovníci v Nizozemsku

Jak vyřešit snížení pracovních míst pro pracovní migranty?

Ministr sociálních vztahů Wouter Koolmees na jednání vlády prohlásil, že nemá přesné údaje o počtu agenturních pracovníků ze zahraničí, kteří ztratili svá zaměstnání a následně i ubytování.

Mnoho pracovních migrantů, převážně z východní Evropy (v Nizozemsku je co do země původu místních sil nejpočetněji zastoupeno Polsko), je zaměstnáno přes agentury, které s pracovním umístěním zajišťují i ubytování. Společně se ztrátou pracovní pozice tak hrozí, že přijdou i o střechu nad hlavou.

Vláda proto zavedla opatření i pro agentury (zaměstnavatele), které budou moci požádat o příspěvek na hrazení zaměstnanců s tímto typem smluv. „Pokud by měla pracovní agentura propustit své klienty, pracovní migranty, tak ji vyzýváme k odpovědnosti za jejich ubytování. Pokud by i přesto měli tito zaměstnanci skončit bez ubytování, mohou dostat dočasnou pomoc od úřadu v místně příslušném sídlu agentury,“ prohlásil ministr Koolmees a dále dodal, že zatímco některé sektory poptávku po pracovních silách eliminují, další, jako sektor zemědělský či logistický, naopak poptávku posilují.

„Proto jsme v úzké spolupráci s odbory, zaměstnavateli, místními úřady a soukromými zprostředkovateli a zřídili platformu, která by měla usnadňovat spojení mezi potenciálními zaměstnavateli a zaměstnanci, respektive jejich zprostředkovateli,“ dodal ministr.

Zdroj: www.dutchnews.nl
Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux

Pravidelné novinky e-mailem