Zahraniční zájem o švédské nemovitosti roste

Švédské nemovitosti pociťují rekordně vysoký zájem ze strany zahraničních investorů, přičemž nejžádanější jsou překvapivě oblasti mimo větší města.

Letos se očekává, že švédský trh s nemovitostmi dosáhne 170 miliard SEK, což by byl podle zprávy realitní poradenské společnosti Newsec dosud třetí nejsilnější rok ve Švédsku. Jeho autoři se domnívají, že pandemie koronaviru zrychlila a posílila několik tržních trendů. „Během roku se některé trendy vyvinuly podstatně rychlejším tempem než obvykle,“ uvedl severský šéf Newsec Max Barclay.

Řekl, že existuje několik vysvětlení zvýšeného zámořského zájmu o švédské nemovitosti. Během prvního čtvrtletí roku 2020 představovali zámořští investoři 35 % na švédském trhu s nemovitostmi, což je nejvyšší podíl od doby před finanční krizí v roce 2008. „Kombinace alokace více peněz do nemovitostí a skutečnost, že se severské země s krizí finančně vyrovnaly lépe než mnoho jiných zemí, znamená, že mezinárodní zájem nikdy nebyl větší,“ uvedl.

Další změnou, která byla zaznamenána mezi zámořskými i domácími kupujícími, je rostoucí trend nákupu nemovitostí mimo hlavní města Stockholm, Göteborg a Malmö. Trh mimo tyto oblasti představoval v letošním roce 46 % oproti 37 % v roce 2019.

Menší města jako Västerås, Örebro a Linköping se staly populárními rychleji, než se předpovídalo. Částečně kvůli rostoucímu trendu práce z domova, díky kterému pracovníci dojíždějí do kanceláře jen několik dní v týdnu nebo vůbec, což jim umožňuje žít dále od velkých měst. „To přispívá k atraktivitě regionálních měst, protože jsou dobrou alternativou k velkým městům s nižšími cenami a vysokou kvalitou života,“ uvedl Barclay.

Analýza od Deutsche Bank také zaznamenala rostoucí zájem o švédské nemovitosti ze zámoří. „Švédský trh s nemovitostmi nabízí vysoké a stabilní příjmy na klíčovém evropském trhu. To je rozhodně atraktivní pro mezinárodní investory, zejména v obdobích, jako jsou tyto,“ uvedl analytik DWS Simon Wallace.

Zpracoval kolektiv pracovníků kanceláře CzechTrade ve Stockholmu.
S použitím zdroje: The Local
• Oblasti podnikání: Správa majetku, nemovitosti
• Teritorium: Švédsko