Zajímavosti ze Švédska

Rekordně nízké sazby hypoték, odstartovalo očkování seniorů, na letišti Arlanda přistálo letadlo British Airways bez povolení.

Rekordně nízké sazby hypoték

„Hypotéky s pevnou sazbou jsou ve Švédsku na rekordně nízké úrovni. Koncem roku 2020 činila míra nových hypoték uzavřených na jeden rok až pět let 1,29 procenta,“ uvádí švédská statistika. To je nejnižší úroveň od začátku jejího záznamu v roce 2005.
Hypotéky s variabilní sazbou (tři měsíce) mezitím činily 1,48 procenta, což je nejnižší od roku 2018.

Ve Švédsku probíhá očkování proti koronaviru

91letá žena žijící v domově důchodců v Mjölby, malém městě na půli cesty mezi Stockholmem a Göteborgem, se koncem roku 2020 stala první osobou ve Švédsku očkovanou proti koronaviru.

„Cítím se skvěle. O možnosti jít se očkovat jsem nikdy nepochybovala,“ řekla Gun-Britt Johnsson po vakcinaci. Ve Švédsku se budou nejprve očkovat lidé v domovech pro seniory a ti, kterým je poskytována pomoc doma od pečovatelů, společně s jejich pečovateli a lidmi, s nimiž sdílejí domov. Cílem je nabídnout vakcínu celé dospělé populaci Švédska, a to hned v první polovině roku 2021.

Britské letadlo přistálo ve Švédsku navzdory zákazu 

Švédská dopravní agentura nyní manuálně sleduje všechny lety ze Spojeného království poté, co aerolinie British Airways porušily zákaz letů do Švédska. Let z Londýna z 33 pasažéry přistál v Arlandě. Letecké společnosti mají tři hodiny před odletem nahlásit řídícímu letového provozu cestovní plán obsahující informace o druhu letu a o tom, zda jsou na palubě cestující či nikoli. Dopravní agentura pro švédský deník Svenska Dagbladet uvedla, že nyní zdvojnásobuje kontrolu všech letových plánů letů z Velké Británie.

Lety bez pasažérů mohou ve Švédsku přistávat – například k letu ze Švédska do Velké Británie, ale nesmí přepravovat cestující.

Pro své relativně dobré podmínky a jenom mírná ekonomická omezení mohou být severské země dobrou příležitostí i pro české exportéry, pokud mají zajímavý produkt a dobrou strategii pro vstup na severský trh. V jejich aktivitách jim je připravena pomoci zahraniční kancelář CzechTrade Skandinávie se sídlem ve Stockholmu.

Připravil kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Skandinávie.
Zdroj: The Local
• Témata: Zahraniční obchod
• Teritorium: Evropa | Švédsko | Zahraničí