Zákaz dovozu drůbeže a drůbežího masa z České republiky do Hongkongu

Hongkong vyhlásil dočasný zákaz dovozu české drůbeže a drůbežího masa v souvislosti s výskytem ptačí chřipky na území ČR. Místní úřady žádají podrobnou zprávu o situaci a přijatých opatřeních a současně vyzývají k uzavření dovozního protokolu na drůbež a drůbeží maso.

V souvislosti s výskytem ptačí chřipky na území České republiky, kdy česká strana o situaci informovala dne 20. 1. 2020 World Organisation for Animal Health, obdržel Generální konzulát v Hongkongu od místních úřadů dva dopisy z 21. 1. 2020, které se týkají dočasného zákazu dovozu živé drůbeže a ptáků (dopis z Agriculture, Fisheries and Conservation Department) a drůbežího masa včetně vnitřností a vajíček určených pro lidskou spotřebu (dopis z Food and Environmental Hygiene Department)  z České republiky do Hongkongu.

Hongkongské úřady současně žádají českou stranu, aby informovala o vývoji situace a přijatých opatřeních. Dále Food and Environmental Hygiene Department požaduje kompletní epidemiologickou zprávu a upozorňuje, že Česká republika nemá s Hongkongem dosud uzavřen dovozní protokol na drůbež a drůbeží maso. Pokud bude česká strana mít zájem protokol uzavřít, musí kontaktovat Centre for Food Safety. Stejně tak v případě, až česká strana bude chtít dočasný zákaz dovozu drůbeže a drůbežího masa zrušit.

Dovozní protokol na vepřové maso byl s Hongkongem sjednán v listopadu 2019 po tříletém úsilí. Generální úřad ČR doporučuje, v případě zájmu do budoucna drůbeží maso do Hongkongu vyvážet, zahájit proces k uzavření dovozního protokolu ihned, jakmile tomu bude situace nakloněna. Generální konzulát je opět připraven poskytnout součinnost v souvislosti s uzavřením nového dovozního protokolu.

Informace poskytnuta Generálním konzulátem České republiky v Hongkongu (Čína).

Pravidelné novinky e-mailem