Zdroj: CzechTrade

Zástupce kanceláře CzechTrade v Baku jednal s náměstkem ministra hospodářství Ázerbájdžánu

Čeští a ázerbájdžánští zástupci spolu jednali o posílení ekonomické spolupráce, o pomoci tuzemským exportérům při vstupu na ázerbájdžánský trh a o rozšíření spolupráce mezi agenturami CzechTrade a AZPROMO.

Na Ministerstvu hospodářství Ázerbájdžánu v Baku proběhla 30. 1. 2023, za účasti Velvyslance ČR v Baku Milana Sedláčka, schůzka náměstka ministra hospodářství Ázerbájdžánu Sahiba Mammadova s vedoucím zahraniční kanceláře CzechTrade v Baku Antonínem Marčíkem.

Ilustrační fotografie

Schůzky se z české strany dále zúčastnili ekonomický diplomat ZÚ ČR v Baku Klára Zeldová a poradce vedoucího ZK Baku Ulkar Mirzazade, z ázerbájdžánské strany se zúčastnili zástupce ředitele agentury na podporu exportu a investic AZPROMO Zohrab Kadirov, ředitel odboru rozvoje průmyslové výroby Ministerstva hospodářství Vusal Bagirov, starší konzultant odboru mezinárodní hospodářské spolupráce Ministerstva hospodářství Leyla Aliyeva a Mirsayd Ibragimzade z oddělení styku s veřejností AZPROMO.

Výrobce tradiční slivovice ze Zlínska slaví 100 let a začíná prodávat i do zahraničí

Během jednání došlo k výměně názorů na rozšíření ekonomické spolupráce obou zemí a probíraly se možnosti, jak pomoci českým firmám v jejich snahách vstoupit na ázerbájdžánský trh. K oblastem průmyslu, které jsou nejvíce zajímavé pro naše firmy patří energetika, dále pak strojírenství, potravinářství, zemědělství, stavebnictví a dodávky investičních celků.

Byla zmíněna také doprava, která je velmi zajímavá např. pro firmu ŠKODA Transportation, a to v oblasti dodávek vozů metra, železniční dopravy a autobusů. Ázerbájdžánská strana se zajímá také o možnosti spolupráce mezi automobilkami TATRA a Gandzhinským automobilovým závodem, případně také se Škodou Auto.

Nabízejí se také výhodné investice do výroby ve volné ekonomické zóně v přístavu ALAT, cca 70 km od Baku, a v průmyslových parcích v několika městech Ázerbájdžánu.

Dalším tématem schůzky bylo posouzení spolupráce a návrhy na její zintenzivnění mezi CzechTrade a AZPROMO. Ze strany Ministerstva hospodářství Ázerbájdžánu jsme dostali nabídku zapojovat AZPROMO do přípravy některých akcí, které připravuje CzechTrade i ekonomický úsek ZÚ ČR Baku v Ázerbájdžánu. Mezi AZPROMO a CzechTrade byla domluvena separátní schůzka, kde budou projednány konkrétní námi připravované projekty.

Odkaz na informaci o jednání na webu Ministerstva hospodářství Ázerbájdžánu.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Ázerbájdžán.
Zdroj: https://economy.gov.az

• Teritorium: Asie | Ázerbájdžán | Zahraničí

Doporučujeme