Zatímco svět žízní po ropě, její kanadští producenti se zdráhají investovat do růstu

Příčinou je snaha vlády omezovat ekologicky náročnou těžbu ropy za cenu ušlých zisků domácích producentů a vysokých cen importů ropy ze zahraničí.

Země z celého světa shání náhradní zdroje ropy poté, co ruská invaze na Ukrajinu způsobila razantní zvýšení její ceny a také nedostatek na světovém trhu. Kanada vlastní třetí největší rezervy ropy na světě. Ropní producenti v zemi se však nechystají k výraznému zvýšení kapacity těžby.

Ilustrační fotografie

Přestože cena ropy dosahuje svého maxima za posledních 11 let, kanadské společnosti se zdráhají výrazněji investovat po zkušenosti cenového propadu ropy na počátku pandemie v roce 2020. Růst v odvětví zbrzďují investoři, kteří požadují přísnou kapitálovou disciplínu a ekologicky zaměřená opozice těžby fosilních paliv, která podporuje plány vlády na omezení emisí uhlíku.

Producenti kanadské surové ropy v březnu vydělávají na jednom barelu ropy více než 100 kanadských dolarů, jejich ziskovost dosahuje miliard dolarů.

Většina kanadských ropných rezerv se nalézá v ropných píscích severní Alberty. Těžba v Albertě představuje asi dvě třetiny z 4,9 milionu denní produkce surové ropy v Kanadě.

Velké projekty pro těžbu ropy z ropných písků jsou velice finančně i časově náročné. Mnoho mezinárodních těžařských firem opustilo kanadské doly po propadu cenu ropy v roce 2014. Zbylí domácí producenti ropy jako Canadian Natural Resources Ltd a Suncor Energy se v současné době soustředí na zefektivňování těžby a úspory nákladů na již existujících projektech.

„Růst ceny ropy, který v současné době pozorujeme kvůli invazi Ruska na Ukrajinu, pravděpodobně nezláká producenty ropy v blízké budoucnosti ke změně investičních plánů,“ uvedl Ben Brunnen, vice prezident Kanadské asociace pro producenty ropy.

Producenti podle Brunnena potřebují jasný signál kanadské federální vlády podporující velké investice do energetické infrastruktury pro rozšíření těžební kapacity ropy a zemního plynu a pro investice do rozšíření exportní kapacity stejných produktů. Kanadská vláda Justina Trudeau ale naopak přislíbila budoucí omezení v tomto sektoru.

Největší kanadský producent ropy Canadian Natural plánuje zvýšit produkci ropy v roce 2022 o pět procent. Cenovus, druhý největší kanadský producent ropy zůstává u investičního plánu z prosince 2021.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Kanada
Zdroj: Reuters

• Témata: Ekonomika ve světě
• Oblasti podnikání: Energetika | Investice
• Teritorium: Amerika | Kanada | Zahraničí