Země Střední Ameriky zahajují plán formalizace podniků

Právní poradenství a podporu budou poskytovat obchodní komory v Guatemale, Salvadoru a Hondurasu.

Obchodní komory v Guatemale, Salvadoru a Tegucigalpě navrhly plán formalizace neformálních podniků v hlavních městech těchto tří zemí a poskytly rady k usnadnění takové integrace. Projekt usiluje o to, aby malé podniky měly přístup k výhodám práce ve formálním sektoru, jako je sociální zabezpečení a přístup k bankovním půjčkám.

Podle oficiálních údajů v Hondurasu a Guatemale v průměru osm z deseti pracovníků v obchodním sektoru působí v neformální ekonomice. V Salvadoru z 2,9 milionu lidí, kteří jsou součástí produktivního sektoru, pouze 700 tisíc pracuje formálně. Honduras dosahuje podobných statistik jako Salvador, odhaduje se, že více než 70 % produktivních obyvatel pracuje v neformálním sektoru, a nyní s pandemií covid-19 je to stále více zřetelnější. V Guatemale je nedostatek pracovních míst příčinou vzniku neformálního podnikání, formální podnikání je pokládáno za komplikované a nákladné. 

Prostřednictvím programu formalizace podniků chtějí odbory poskytnout mikropodnikatelům bezplatné poradenství ke zlepšení jejich podnikání a budou jim asistovat v právním procesu jejich formalizace. Prezident Salvadorské obchodní komory také doporučuje daňové zjednodušení pro malé podnikatele.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexico City
Zdroj: El Economista
• Oblasti podnikání: Obchod
• Teritorium: Guatemala | Honduras | Salvador