Zemědělský export v Nizozemsku poprvé překonal hranici 100 miliard eur

To je o 9,4 % více než v předchozím roce a navzdory pokračování pandemie a v prvním roce po brexitu.

Jde o šestý roční rekord zemědělského exportu v Nizozemsku v řadě. Zemědělský export poprvé překonal hranici 100 miliard eur, informovaly nizozemské statistiky (CBS) a Wageningen Economic Research.

Ilustrační fotografie

Objem zemědělského dovozu ve výši 72,5 miliardy eur (nárůst o 9,9 %) v loňském roce rovněž překonal všechny předchozí roky. Přebytek zemědělského obchodu Nizozemska s ostatními zeměmi tak v loňském roce činil bezprecedentních 32,2 miliardy eur (8,1 %).

Kromě rekordu zemědělského vývozu dosáhl v loňském roce nového maxima také nizozemský vývoz zboží souvisejícího se zemědělstvím, jako jsou zemědělské stroje a hnojiva, a to 10,6 miliardy eur (10 %). Vývoz je dvakrát větší než dovoz.

Růst zemědělského exportu je způsoben především průměrným zvýšením cen o více než 5 % vyváženého zboží. Objem se zvýšil o více než čtyři procenta. Dovážené zemědělské produkty loni podražily téměř o sedm procent. Objem dovozu vzrostl o tři procenta.

Mezi nejdůležitější zemědělské exportní produkty v Nizozemsku jsou opět na špici produkty okrasného zahradnictví, jako jsou květiny a rostliny (12 miliard eur). Tento export vzrostl o čtvrtinu. Poté jsou největšími vývozními kategoriemi maso (9,1 miliardy eur), mléčné výrobky a vejce (8,7 miliardy), zelenina (7,2 miliardy) a ovoce (7,0 miliardy). Hlavní zemědělské dovozy byly tuky a oleje (7,14 miliardy), ovoce (7,07 miliardy), nápoje (5,0 miliardy), olejná semena a ovoce (4,9 miliardy) a mléčné výrobky a vejce (4,3 miliardy).

V loňském roce zemědělský export sestával z 75,7 miliardy eurve zboží vyrobeném v Nizozemsku a 29,0 miliardy v reexportu zahraničních zemědělských produktů. Vývoz nizozemských zemědělských produktů vzrostl o 10,7 %. Reexport vzrostl o 6,1 procenta.

Příkladem těchto reexportů je obchod s avokádem. Nizozemsko je nyní největším světovým centrem pro toto ovoce, zatímco zde nejsou žádní seriózní pěstitelé. Devět procent dovezených avokád se spotřebuje v místě. Ostatní avokáda Nizozemsko opět vyváží. Nizozemsko je také největším dovozcem kakaových bobů a třetím největším dovozcem palmového oleje.

Vloni bylo Německo opět největším nizozemským zemědělským trhem. Čtvrtina zemědělského exportu směřovala k východním sousedům. Následovaly Belgie a Francie jako nejvýznamnější destinace. Měřeno v eurech byl růst nizozemského zemědělského exportu také největší do těchto tří zemí.

Nizozemsko vydělalo nejvíce z vývozu produktů okrasného zahradnictví (6,0 miliardy eur). Poté největší zisky přinesly vývozy masa a mléčných výrobků a vajec.

Zdroj: www.fd.nl
Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade Nizozemsko.

• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Evropa | Nizozemsko | Zahraničí