Zdroj: CzechTrade

Zimní produkce plodové zeleniny bude letos i v Rakousku nižší

Zelenina je čím dál vzácnější. Jižní země kompenzují ztráty. Produkce klesla také v Rakousku.

Vysoké náklady na vytápění letos v zimě na mnoha místech zastavily produkci zeleniny. Netýká se to jen velkých exportních zemí, jako je Nizozemsko, ale i výrobců v Rakousku. Výsledkem je, že zelenina v zimě bude vzácnější, a tudíž dražší.

Ilustrační fotografie

Podle slov zemědělského experta Franze Sinabella z Ekonomického výzkumného ústavu (Wifo) došla řada zelinářských společností k tomu, že se jim za těchto podmínek nevyplatí zeleninu pěstovat: „Můj odhad je, že zelenina bude vzácnější.“ Sinabell očekává, že pokles produkce severních zemí bude částečně kompenzován jižními zeměmi, jako je Španělsko.

Martin Flicker, producent zeleniny ve Vídni a viceprezident Vídeňské zemědělské komory, potvrdil, že společnosti, které produkují plodovou zeleninu, ukončily sklizeň tohoto roku dříve. Týká se to například i jeho farmy s miniokurkami. „Příští rok na jaře také začneme s výsadbou kvůli vysokým cenám energií o něco později,“ řekl Flicker.

Český aplikátor Tugi zlomí strach lidí z injekcí

Na otázku, zda se s rajčaty a okurkami budeme muset v zimě rozloučit Flicker uvedl, že energetické náklady určitě povedou k tomu, že v zimě bude plodové zeleniny méně, ale zároveň je možné, že naopak v létě jí bude přebytek. Někteří producenti zeleniny se místo využívání zemního plynu spoléhají na geotermální energii. To by byl podle Flickera ideální způsob vytápění, ale ani plyn není špatný zdroj energie. K posílení rostlin je totiž třeba CO2, říká Flicker.

Obecně je produkce rajčat a okurek v zimě pomocí zemního plynu považována za klimaticky škodlivou. Studie Universität für Bodenkultur (BOKU) ve Vídni v roce 2014 prokázala, že při pěstování rajčat v Rakousku, produkovaných ve skleníku vytápěném zemním plynem, se uvolní zhruba dvakrát více CO2 než při produkci rajčat ze Španělska, a to i přes delší přepravní trasu.

Zpracoval tým pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Rakousko.
Zdroj: www.wienerzeitung.at

• Teritorium: Evropa | Rakousko | Zahraničí

Doporučujeme