Zkapalněný zemní plyn – strategická surovina pro Kuvajt

Kuvajt buduje obří terminál pro zkapalněný zemní plyn (LNG). Díky němu dojde ke zdvojnásobení roční kapacity v regionu Středního Východu.

V Kuvajtu se buduje obří terminál Al Zour pro uskladnění LNG. Ten bude schopen pojmout až 22 mil tun LNG ročně, čímž dojde ke dvojnásobné kapacitě současného stavu. Trh s LNG je na vzestupu a po nadcházející desetiletí mu odborníci předvídají setrvalý růst v souvislosti se snahami o odklon od používání ropy a uhlí k čistším zdrojům.

Do roku 2032 je tak odhadován vzestup spotřeby ze současných 425 mld. kubických metrů ročně na 1000 mld. Kuvajt je v současné době jedním z největších exportérů ropy na světě, vyváží kolem dvou mil. barelů denně, ale těží relativně málo plynu. Jako člen OPEC vyprodukoval 18,4 mld. kubických metrů, ale spotřeba samotná vloni činila 23,5 mld. Na Středním Východě byl jedničkou v dovozu, na světě mu pak patřilo čtrnácté místo.

Kuwait Integrated Petroleum Industries Co., člen státní společnosti Kuwait Petroleum Corp, je společností, která bude zodpovědná za výběr partnerské společnosti pro pětiletý kontrakt na údržbu a provoz terminálu Al Zour. Jeho výstavbu v tendru vyhrálo za částku 2,9 mld. USD korejské konsorcium Hyundai Engineering & Construction Co and Korea Gas Corp. Alternativní zdroje energie jsou v regionu velkým tématem, inklinace k těm obnovitelným je jasně patrná, dominuje solární energie.

Zpracoval kolektiv zahraniční kanceláře CzechTrade v Dubaji
Zdroj: https://www.arabianbusiness.com  
• Témata: Zahraniční obchod
• Oblasti podnikání: Energetika
• Teritorium: Kuvajt