Zlaté časy cyber security nejen v Nizozemsku

Hackeři útočí na nemocnice nebo i státní dotace.

Koronavirová pandemie a reakce na ni měly vážný dopad na digitální bezpečnost občanů, podniků a vládních institucí, a proto exponenciálně roste také poptávka po odborných znalostech v oblasti počítačové kriminality.

„V tomto ohledu vytvořil rok 2020 mnoho jedinečných situací, které svět dosud nezažil. Společnosti byly nuceny začít pracovat na dálku, možná bezpečnostní rizika byla zvažována až později. Počítačoví zločinci to využili,“ říká Nicholas Plamer, vedoucí mezinárodních záležitostí společnosti Group-IB, která se zabývá bojem proti počítačové kriminalitě ruského původu.

Kanaďan je v současné době stále v Moskvě, ale na konci měsíce listopadu 2020 se přestěhuje do Amsterdamu, aby vedl nově otevřenou evropskou kancelář v Prinsengrachtu. „Od začátku pandemie jsme zaregistrovali phishingové kampaně proti občanům a podnikům prostřednictvím e-mailů souvisejících s COVID-19,“ říká Palmer. „Například počítačoví zločinci vytvořili falešnou mapu s koronovými infekcemi. Do počítače každého, kdo navštívil mapu, byl nainstalován virus. Vládní dotace a výhody poskytované občanům a podnikům v problémech v mnoha zemích byly také oblíbeným cílem hackerů. Kybernetičtí zločinci jsou velmi chytří a kreativní, neustále mění své metody a taktiku, získávají nové znalosti a učí se, jak lépe zametat své stopy. Ale pozor, my se také učíme,“ připomíná Palmer. 

Vedoucí skupiny IB očekává, že infekce internetových obchodů bude stále častější. Gangy ransomwaru, které vydírají společnosti a instituce instalací blokovacího softwaru, jsou také stále aktivnější, což může mít katastrofální následky. Např. v nemocnicích již po takovém útoku pacienti skutečně zemřeli. 

Myšlenka na založení Skupiny-IB vzešla od Ilye Sachkova, studenta informační bezpečnosti v Moskvě. Spolu se spolužáky začal pomáhat přátelům a známým, později také bankám a dalším společnostem vystopovat hackery, kteří se dostali do jejich počítačů. Společnost dnes zaměstnává přibližně 500 specialistů po celém světě, kteří nyní pracují mimo Moskvu v novém globálním ústředí v Singapuru a v kancelářích v jihovýchodní Asii, Evropě, USA, Jižní Africe a Dubaji.

Skupina-IB po mnoho let úzce spolupracovala s Europolem, Interpolem a nizozemskou policií při odhalování počítačových zločinců. Mezi klienty amsterdamské kanceláře bude několik velkých nizozemských bank. 

Otevření kanceláře v Nizozemsku se shoduje s příchodem mnoha společností a institucí, které kvůli brexitu opouštějí Londýn. To představuje nové výzvy v oblasti digitální bezpečnosti, ale nebylo to primárním důvodem k založení kanceláře zde.

„Primární motivací je to, s kým pracujeme. Amsterdam je pro nás důležitý, protože máme mnoho kontaktů s mezinárodními policejními organizacemi. Nyní máme sídlo jen kousek od nizozemské kybernetické policie a Evropského centra pro kyberkriminalitu v Haagu a od dalších organizací,“ uzavírá Plamer.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Benelux.
Zdroj: Trouw, strana 6

 

• Oblasti podnikání: Software a ICT služby
• Teritorium: Nizozemsko