Zpracovatelský průmysl by se mohl v druhé polovině roku stát motorem mexické ekonomiky

Výrobní činnost v Mexiku v posledních měsících stagnovala. Panorama pro rok 2022 však vzhledem k menšímu narušení globálních dodavatelských řetězců a očekávané dynamice průmyslu ve Spojených státech, vypadá lépe.

Po propadu zpracovatelského průmyslu způsobeném šířící se pandemií o 9,6 % v roce 2020, došlo již v minulém roce k částečnému zotavení. Mezi lednem a listopadem loňského roku registroval zpracovatelský průmysl akumulovaný růst o 9 %.

Ilustrační fotografie

Jedním z hlavních důvodů zpomalení v minulém roce však bylo narušení dodavatelského řetězce, které ovlivnilo dostupnost polovodičů. Odborníci ale předpovídají, že od druhé poloviny letošního roku dojde k normalizaci dodavatelských toků, která umožní opětovný růst výroby. Zpracovatelský průmysl by se tak mohl dokonce stát motorem mexické ekonomiky. Nejvýznamněji budou do ekonomiky přispívat automobilový, elektronický a farmaceutický průmysl.

Odhaduje se, že mexický zpracovatelský průmysl poroste letos až o 3,8 %. Největší dynamiku zaznamená pravděpodobně dopravní technika, kde segment osobních a nákladních automobilů poroste o 9 % a autodíly o 6,9 %. Dále bude následovat elektrotechnika a komunikace se 4% růstem, textilní průmysl by měl taktéž vzrůst o 4 % a strojní průmysl očekává 3,6% růst.

Zpracovatelský průmysl však i v Mexiku čelí řadě výzev, mezi kterými jsou zejména zvýšení nákladů na dodávky a energii; omezení výroby kvůli koronavirovým opatřením a možné zpomalení spotřeby vlivem inflace.

Zpracoval kolektiv pracovníků zahraniční kanceláře CzechTrade Mexiko
Zdroj: Elfinanciero.com
• Témata: Ekonomika ve světě
• Teritorium: Amerika | Mexiko | Zahraničí